» YGS Yorumları 2011

İlk Yayınlanma: 27.03.2011
Yaklaşık 1.7 milyon adayın girdiği YGS sona erdi. Sınavın nasıl geçtiği ile ilgili yorumları ve paylaşımları buradan yapıyoruz.

YGS Yorumları 2011

 

Bir zaman aylar, günler olan "o gün" geldi de çattı bile. Ve o heyecanla beklediğimiz YGS geldi de geçti bile.

 

YGS'yi Yorumluyoruz

Sınava girdik ancak malumumuz ki YGS bir sıralama sınavı. Sadece sınavın bizim açımızdan kolay olması ya da zor olması bir anlam ifade etmiyor. Zorsa herkese zor, kolaysa herkese kolay. Ancak burada diğer adayların sınavlarının nasıl geçtiği de önemli bir soru. Örneğin bir aday için beklediğinden kolay gelen bir sınav pek çok aday için beklediğinden zor olmuş olabilir. Bunu en iyi anlamanın yolu ise diğer öğrencilerin fikirlerini de almak ve yardımcı olması için kendi fikirlerimizi de ifade etmektir.

İşte bu yazıda YGS'ye girmiş adaylar olarak sınavımızın nasıl geçtiğini yorum olarak yazıyor ve diğer adayların yorumlarını da okuyarak sınavın durumu ile ilgili genel bir değerlendiremede bulunuyoruz. Aynı zamanda burada sadece sınavın genel durumu ile ilgili değil, örneğin çözümünü bilemediğimiz ya da yanlış olduğunu düşündüğümüz bir soru gibi herhangi bir konuda da yorumda bulunabiliriz.

 

Anketler İle Genel Durumu Net Olarak Gözlemleyebiliyoruz

Ayrıca haberimizin altında YGS ile alakalı 3 farklı ankete de yer verdik. "YGS Soruları Nasıldı?" "YGS'niz Nasıl Geçti?" ve "Şimdiki Planınız Nedir?" sorularının sorulduğu bu anketlerin vereceği net istatistiki bilgiler ışında adaylara daha net bir tablo çizeceğimizi düşünüyoruz. Lütfen haberin altındaki anketleri oylamayı da ihmal etmeyiniz.

 

İsterseniz Sınava Giren Arkadaşlarınızla Sohbet Edin

Sitemizde ayrıca yer alan sohbet alanında da YGS'ye giren arkadaşlarınızla sohbet edebilir, bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Sohbet bölümü için sayfanın en altına doğru inmenizi rica ediyoruz.  Ancak yorumlar alanına yazacağınız yorumlarınız daha kalıcı olacağı için bundan daha fazla kişi yararlanacaktır. Dilerseniz yorumunuzu yazdıktan sonra aşağıdaki sohbet alanına geçebilirsiniz.

 

 

Sınavı İstediği Gibi Geçmeyenlere Bir Hatrlatma

 

2011 YGS Yorumları

Öncelikle gelen yorumlardan bu sene sınavın beklenenden biraz zor geldiğini söylemek mümkün. Özellike matematik ve felsefe zor olduğu belirtilen iki alan. Bunun dışında Türkçe'deki paragraf sorularının çıkluğu ve uzunluğu da zaman sıkıntısının yaşanmasına neden olan unsurlardan birisi. Yani belki siz normal denemenizden 10 net aşağıda yapmışsınızdır ama tüm adaylar ortalama 10,50 net aşağıda yapmışsa bu aslında sınavınızın göreceli olarak kötü geçmediğini de gösterir.

Sınavı iyi geçmeyen arkadaşlar öncelikle bunun sadece bir sınav olduğunu, olmazsa olmaz bir şey olmadığını ve bu sınavın telafisinin de mümkün olduğunu unutmamalıdırlar. Eğer aday elinden geleni yaptığı halde sonuç istediği gibi olmadıysa kesinlikle üzülmemeli, "Elimden geleni yaptım bu kadar oldu." demelidir. Bu süreçte gerçekten çalışmayan ama şimdi buna pişman olan arkadaşlar da soruna değil çözüme odaklanmalıdırlar! Eğer tembellikleri, ihmalleri yüzünden bugün sıkıntı çektilerse; eğer doğru düşünebilirlerse bu düşüş onların şaha kalkışları olabilir. Tek yapmak gereken doğru bakış açısıyla olaylara doğru bakmak ve doğru sonuçlar çıkarabilmektir. Bunu yapan pek çok öğrenci LYS'deki başarısını YGS'deki başarısızlığına borçlu olduğunu gururla söylemişlerdir!

Öncelikle LYS ile yoluna devam edecek adaylar yerleştirme işleminde daha fazla ağırlığı olacak olan LYS için ellerinden geleni yapmalıdırlar. Devam etme umudu olmayan adaylar ise pes etmeden yollarına devam etmelidirler.

 

ygslys.blogcu.com olarak tüm adayları bu zorlu süreci atlattıkları için tebrik ediyor, önlerindeki yeni ufukarlara heyecanla yol almaları için yürekten destekliyoruz.

 

2011 YGS Soru ve Cevapları Açıklandı, İzlemek veya indirmek için ygs soruları kategorimizdeki haberlere bakabilirsiniz.

 

Yazımızı şu hikaye ile noktalamak istiyoruz:

Bili Toomey’nin olimpik dekatlonu kazanma hikâyesi oldukça düşündürücüdür. Bili, 1964 yılında yirmi beş yaşındayken olimpiyatların en yorucu oyunu olan dekatlon seçmelerine katılıyor. Seçmeler sonunda ilk üç rakibi olimpiyatlara katılma hakkı kazanırken o, dördün­cü olarak eleniyor.
Ertesi günü onu sahanın etrafında koşarken görenler: “Mr. Toomey, olimpiyatlara katılma şansınızı nasılsa kaybettiniz, neden çalışıyorsunuz?” diyorlar. O şu muh­teşem cevabı veriyor:
“1968 olimpiyatları için çalışıyorum.” Ve bu disiplinli çalışma neticesini veriyor. Bili Toomey 1968 Mexico City Olimpiyatlarında altın madalyayı gururla göğsüne taka­rak birincilik kürsüsünde haklı yerini alıyor.

 

YGS Nasıldı 2011

 

ygslys.blogcu.com

 

YGS anket oylamalarınız ve YGS yorumlarınız ve sohbet alanı için lütfen sayfanın altına doğru ilerlemeye devam ediniz..

 

 

İlgili Haberler:
 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS