» YGS ve LYS Hazırlık & Çalışma Programı, Taktikleri

İlk Yayınlanma: 08.10.2010
Okulların açılmasıyla birlikte 12. sınıf öğrencilerini farklı bir heyecan sarmış durumda. Bu yazıda sınavlara haızlık ile ilgili değerli bilgiler bulacaksınız.

 
YGS LYS Hazırlık Programı TaktikleriLise son sınıf öğrencileri bir taraftan son sınıfa gelmiş olmanın gururunu yaşarken diğer taraftan da YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS'ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) girecek olmanın kaygısını yaşarlar. Bu öğrencilerin, üniversite sınavına hazırlık sürecinde bazı hususlara dikkat etmeleri yararlı olur.

1- YGS ve LYS'ye çalışırken okul derslerini ihmal etmeyin. Okul derslerini ihmal etmeniz yazılılardan düşük notlar almanıza, bu da AOBP'nizin (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) düşmesine sebep olacaktır. Yerleştirme puanınızın yüzde 13'ünün AOBP'den geldiğini unutmayın.

2- İlk yılınızda üniversite sınavını kazanmayı hedeflemelisiniz. Bazı öğrenciler okul dersleriyle birlikte üniversite sınavına hazırlanmanın zor olduğunu düşünerek kazanma düşüncesini erteleyebiliyor. Halbuki 12. sınıfta gördüğünüz konular zaten sınavda karşılaşacağınız konulardır. Okul derslerinize çalışırken aynı zamanda üniversite sınavına da çalışmış oluyorsunuz.

3- Hangi üniversiteyi ve hangi bölümü kazanmak istediğinize karar vermeli, bu hedefinize ulaşmak için de hangi testten kaç net yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

4- "Konu bitirmek" öncelikli prensibiniz olmalı.

5- Bu dönemde çalışacağınız konular daha çok YGS konularından oluşmalıdır. Fakat bilgi düzeyi olarak sağlam bir altyapınız varsa YGS konularının yanı sıra "seçici olmak şartıyla" LYS konularına da çalışmanız yararlı olacaktır.

6- Ders çalışmaya uzun süre ara vermeyin. Üniversiteye hazırlık sürecinde ders çalışmaktan "soğumamanız" çok önemlidir.

7- Saatlerce ders çalışmaktan ziyade programlı ve verimli bir şekilde ders çalışmalısınız.

8- Sınav sistemini iyi bilmeniz kendinize olan güveninizi artıracağı gibi mantıklı bir çalışma stratejisi takip etmenizi de sağlayacaktır.

9- Bir "robot" edasıyla çalışmanız zamanla "gerilmenize" ve "erkenden yorulmanıza" sebep olacaktır.

10- Psikolojik destek almayı da unutmayın.

ZAMAN 
 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS