» Sonra Çalışmaya Başlayacağım... - Çalışma Teknikleri

İlk Yayınlanma: 04.11.2010
SONRA ÇALIŞIRIM YERİNE ŞİMDİ BAŞLIYORUM.

YGS LYS'ye hazırlanan öğrencilerin en büyük sorunu elbette istedikleri gibi ders çalışamamak. Bu yazıda verimli ders çalışma için önemli uyarılar var...


YGS LYS Ders Çalışma Teknikleri İnsanların bir kısmına tembellik, rahat ve boş vakit geçirme daha kolay gelmektedir. Ancak sınavlara hazırlanan öğrenciler bu hali mutlaka üzerlerinden atmak zorundadırlar. Sınavlara belli bir süre kala “sınavlara daha nasılsa var, sonra çalışırım” diyerek çalışmanızı bir süre ertelersiniz. Bir yandan da hafta sonu başlarım. Denemeden sonra başlayacağım. Bayram geçsin veya tatil bitsin başlayacağım şeklinde bir niyet öne çıkmaktadır.
Bu belirlediğimiz günler gelir, yine daha sanki sınava çok varmış gibi gelir ve ertelersiniz çalışmayı. Böylece zaman geçer ve birde bakarsınız ki hafta sonu sınav gelmiş çatmış. Ya da daha iyimseri bir ay kalmış sınava aklın başına gelmiş olur ve çok da geç kalmış olunur. Burada kimseyi değil de sanki kendinizi aldatmış olursunuz. BURAYA DİKKAT!


En kolay harcanan zamandır. Hiç geri getirilemeyen de.
Unutmayınız ki böyle yapılmamalı ve hemen ders çalışmaya başlamalısınız. Hatta bir sonraki güne veya yarına bırakmadan başlamalısınız. Sınava hazırlanan gencin kaybedecek ve harcayacak vakti olmamalıdır. Yaptığımız plan ve programa uyunuz. Programınız yoksa hemen bir program yapmalısınız. Atalarımız ne demiş bu konuda ; “bugünün işini yarına bırakma”. Bu süreç saplamış olduğunuz ders çalışma isteğinizi geriletir veya ortadan kaldırır. Bu da sizleri daha zor durumlara sokar. Oda başarısızlıktır.


Bununla birlikte kısa zaman içerisinde veya sınava kısa süre kalarak yaptığımız öğrenmeler kısa süreli olur ve çabuk unutulur. Son ana kalmış çalışma hızlı olması gerektiğine inanıldığı için, çalışılırken bilgilerini bir birine karışma ihtimali artmaktadır.

 

Kaynak: www.fem.com.tr - rehberlik


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS