» LYS Tercih Klavuzu / Rehberi - ÖSYM'den !

İlk Yayınlanma: 17.07.2010
ÖSYM tarafından tercih klavuzları yayınlandı !

 

LYS Tercih Klavuzu

 

LYS Sonuçlarının açıklandığı gün basın toplantısında tercihlere de değinen ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan; ''2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu''nun basılmakta olduğunu belirtti.


Kılavuzun oldukça kapsamlı bir belge olduğunu ifade eden Yarımağan, bu kılavuzun dağıtımının 19 Temmuz Pazartesi gününden itibaren başlayacağını ve 22 Temmuz 2010 tarihine kadar dağıtımın tamamlanacağını söyledi.


Yarımağan, ''Adaylar acele etmesinler. Özellikle İstanbul'a bu kılavuz biraz geç dağıtılacak. Ama 22 Temmuz'a kadar tüm adaylar kılavuzu elde edebilirler. 17 Temmuz Cumartesi gününden itibaren kılavuza ÖSYM'nin internet sitesinden erişilebilecek'' dedi.


Tercih döneminin 26 Temmuz-6 Ağustos 2010 tarihleri arasında olduğunu bildiren Yarımağan, en geç 22 Temmuz'a kadar Türkiye'deki tüm okullara kılavuzun ulaşmış olacağının belirtti.

 

LYS Sınav sonuçlarına göre 784 bin 564 aday barajı geçerek tercih yapacak. LYS Sınav sonuçlarına göre ilk 20bin'e giren hiçbir aday açıkta kalmayacak. LYS Lisans Yerleştirme Sınavına toplam 1 milyon 856 bin 890 aday katıldı ve bu adaylardan 77'sinin sınavı değişik nedenlerle iptal edildi, 1 milyon 856 bin 813 adayın sınavı ise geçerli sayıldı. LYS sıanvına katılan öğrencilerin merakla beklediği, LYS tercih kılavuzu da ÖSYM tarafından açıklandı ve kontenjanlar ile puanları öğrenerek tercihlerinizi sıralayabilirsiniz.

LYS 2010 Sınavında 3 çeşit puan türü bulunuyor. TM, MF ve TS olarak ayrılan bu puan türlerine göre öğrenciler tercihlerini yapacaklar. LYS Sıanvı tüm öğrencilerin geleciğini en çok etkileyecek sınav. LYS Sınavı sonucuna göre bir üniversiteye yerleşecek veya açıkta kalarak bir sene daha hazırlanmak zorunda kalacak öğrenciler hayatlarına yön verecek tercihleri yapmak üzereler. Bazı öğrenciler seçimlerinde özgür olacak bazıları ise aile veya öğretmenlerinin tercih kurbanı olacaklar. LYS Sınav sonuçları açıklanması ile birlikte LYS tercih kılavuzu da duyuruldu ve öğrenciler incelemeye başladılar. Yapacakları tercihleri önceden seçen öğrenciler şimdi kontenjanları ve puanlarını kontrol ederek tercihlerini yapacaklar. LYS 2010 Lisans Yerleştirme Sınavı tercih kılavuzu ile sonuca bir adım daha yaklaşan değerli adayların tercih koşusu 26 Temmuz'da başlayıp 6 Ağustos'da sona erecek.

Bu yıl LYS sınavı toplam 5 kategoride yapıldı ve sonuçlar aynı zamanda açıklandı. Yarımağan yaptığı açıklamalarda birçok konuya değinirken öğrencilere de tavsiyelerde bulundu. LYS sınavında başarılı olmanın yollarını anlatan ÖSYM başkanı LYS sınavında başarılı olmanın püf noktalarını anlattı. LYS gibi uzun bir maratonun sonucu olan sınavlarda çalışmaya erken başlamanın ve konuları yetiştirmenin öneminden bahseden Yarımağan, öğrencilere kazanamadıkları takdirde seneye daha dikkatli olmaları gerektiğinden bahsetti.

2010 LYS Sınav sonuçları ve LYS puanınız için, 2010 LYS Tercih Kılavuzu ile kontenjanları ve puanları öğrenmek için linklere tıklamanız yeterlidir. LYS tercih kılavuzu dosyaları pdf formatındadır. Bu formatdaki dosyaları açmak için Adobe Acrobat Read kullanmanız gerekmektedir. Klavuzlara olan aşırı talepten dolayı şu an ÖSYM'nin sitesinde aşırı yavaşlık görülebilmektedir. İlerleyen vakitlerde ilgili içeriği ygslys.blogcu.com sunucularından da edinebileceksiniz.

 

 

 GENEL BİLGİLER

 TABLO 3A

 TABLO 3B

 TABLO 4

 TABLO 3A, TABLO 3B VE TABLO 4'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

 TABLO 5

 TABLO 5'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

  TABLO 6A

 TABLO 6B-1

 TABLO 6B-2

 TABLO 6B-3

 TABLO 6B-4

 TABLO 6C

 TABLO 7

 TABLO 8

 

 

 

Haber Metinleri: ygslys.blogcu.com, birincikuvvet.com


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS