» LYS SONUÇLARI Öğrenme

İlk Yayınlanma: 15.07.2010
Güncelleme !

LYS Tercih Sonuçları için aşağıdaki başlığa tıklayınız:

 

Yerleştirme Sonuçları - Tercih Sonuçları

 


 

 

Güncelleme !

LYS Sonuçlarında Y-MF-4 sıralamaları değişti !

 

Haberimizin detayları için aşağıdaki haber başlığına tıklayabilirsiniz:

» LYS Y-MF-4 Başarı Sıralamaları Değişti !

 

 

 

LYS tercihlerinizi internette otomatik olarak yapmak ve

sonuçlarınızı görmek isterseniz aşağıdaki siteyi tavsiye ediyoruz, mutlaka bakınız !

www.hangiuniversite.com

 

 

 

 

 LYS sonuçları 

için ise aşağıdaki adreslere bakabilirsiniz:

http://lys.osym.gov.tr  ve  http://lys2010.osym.gov.tr

 

 

İlgili sayfada sizi şu şekilde bir ekran karşılayacak:

 


 

ÖSYM
2010-LYS Sonuçları
(15.7.2010)

T.C Kimlik Numaranızı yazıp "Gönder"i tıklayınız.

T.C. Kimlik Numarası:  

Ana Sayfa

2E2S8:107792

 


 

Açıklamanın yapılacağı 10:30 civarında sistemde yavaşlığın ya da hiç açılamamanın yaşanması ihtimali var. Bu gibi durumlarda adaylar 5er dakika arayla ilgili sayfaya tekrar girmeye çalışabilirler.

 

LYS Sonuçları 'nı beklerken..

 


Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan tüm adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek. Bu belgede adayın her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak. Sınav sonuç belgesinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak olan puanları yer almayacak.

ÖSYM, LYS'yi 19-20 ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde toplam 5 oturumda gerçekleştirmişti. LYS-1 Matematik Sınavı'na 601 bin; LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı'na 276 bin 900; LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı'na 635 bin; LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı'na 349 bin 100; LYS-5 Yabancı Dil sınavı'na 31 bin 300 aday katılmıştı.

LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alındı. Bir adayın katıldığı sınavlarda yer alan her test için bir standart puan hesaplandı. Bu standart puanlar, testlerin ağırlık oranları kullanılarak Ağırlıklı LYS (ALYS) puanları hesaplandı. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturuldu.


LYS'de 180 ve üzerinde puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih yapmaya hak kazanacak.


Sınavı kazanarak tercih listesi hazırlayan adaylar, tercih formlarını 26 Temmuz - 6 Ağustos arasında teslim edecekler.
 

Dileyen arkadaşlarımız LYS sonuçları ile ilgil yorumlarını LYS Yorumları, LYS Sonuçları Yorumları sayfamız aracılığyla paylaşabilirler.


Sınavları düzenleyen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sınav sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla saat 10.00'da YÖK'te basın toplantısı düzenledi. İşte basın toplantısından bazı notlar:

 

- Nisan ayında yapılan yükseköğretime geçiş ve LYS’nin değerlendirmesi tamamlandı.

- 5 LYS yapıldı. Her birine değişik sayılarda aday girdi

- Sınava giren adaylardan kural dışı hareketi olanlar oldu. 5 sınavda 77 adayın sınavı iptal edildi.

- 5 sınavda 1 milyon 856 bin adayın sınavı geçerli.

- Kopya çekme teşebbüsünde bulunan adaylar oldu. 233’dür bunun sayısı.

- Öğrenciler sadece kopya çektiği dersten sıfır alıyor, diğer dersleri ise geçerli saılıyor...

- Türkçe-Sosyal grubunda 180 barajını geçen day sayısı yaklaşık 550 bin kişi...

- Yabancı dil sınavında üç birinci var ve 180 barajını geçen aday sayısı da yaklaşık 28 bin civarında...

- 784 bin aday 180 puanını geçerek lisan programlarını tercih etme yani üniversite kaydı yaptırma hakkı kazandı.


Cinsiyete göre

M-F grubu... Kızlar erkeklerden başarılı. Kızlar 286, Erkekler 279, erkeklerin sayısı kızlardan fazla

T-M grubu... Kızlar erkeklerden başarılı. Kızlar 272,923, Erkekler 266,375, erkeklerin sayısı kızlardan fazla

T-S grubu... Erkekler kızlar başarılı. Kızlar 286, Erkekler 279, erkeklerin sayısı kızlardan fazla


Öğrenim durumuna göre

M-F grubu... En başarılı grun son sınıf 289, eski mezunların, üniversite öğrencisi ve mezunlarının puanı düşük. En başarısız grup üniversite mezunların

T-M grubu...En başarılı grup eski mezunlar. 273 ortalama ile. Sonra ise son sınıf çğrenciler geliyor.

T-S grubu... En başarılı grup üniversite mezunları.

Okul türüne göre: Liseler, Meslek Liseleri ve Öğretmen Liseleri kategorsisnde

M-F grubu... Öğretmen Lisesi'nin başarı düzeyi çok yüksek. Ardından liseler ve Meslek Liseleri geliyor...

T-M grubu... Öğretmen Lisesi'nin başarı düzeyi çok yüksek. Ardından liseler ve Meslek Liseleri geliyor...

T-S türü... Meslek Liselerin başarısı diğerlerine yaklaşmış. En Başarılı grup Öğretmen Liseleri...


Okul Türüne göre

M-F grubu... Fen Lisesi, Özel Fen Lisesi, Askeri Liseler, Polis Koleji, Öğretmen Liseleri, Anadolu Liseleri

T-M grubu... Fen Liseleri, Sosyal Bİlimler Liseleri, Askeri Liseler ve Öğretmen Liseleri, Anadolu Liseleri

T-S grubu--- Sosyal Bilimler Lisesi, Fen Liseleri, Askeri Liseler, Polis Koleji


İllere Göre Başarı Sıralaması

En başarılı:
M-F türü... Kırşehir, Kilis, Karabük, Niğde, Denizli, Ankara, Uşak, Nevşehir, Kastamınu ve Gümüşhane

T-M türü... Sinop, Kilis, Niğde (....)  Denizli, Yozgat...

T-S türü... Bitlis, Siirt, Gümüşhane, Tokat, Batman, Niğde, Aydın, Kilis, Uşak, Bartın

En az başarılı:
TM türü... Hakkar, Artvin, Tunceli, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa, Ardahan, Gazinatep, Şırnak ve KKTC

 

İllerin başarı durumu da puan türlerine göre ayrı ayrı değerlendirildi. MF puan türüne göre en başarılı il 304.007 puan ortalamasıyla Kırşehir olurken, bu ili Kilis, Karabük, Niğde, Denizli, Ankara, Uşak, Nevşehir, Kastamonu ve Gümüşhane izledi.
Sinop, TM puan türünde 290,316 puan ortalamasıyla en başarılı il oldu. Sinop'tan sonra Kilis, Niğde,, Bartın, Uşak, Kastamonu, Tokat, Aydın, Denizli ve Yozgat geldi.
TS puan türünde ise Bitlis birinci sırayı aldı. Bitlis'ten sınava katılan 1764 aday 282.151 puan ortalamasıyla Bitlis'i birinci yaptı. Bitlis'i, Siirt, Gümüşhane, Tokat, Batman, Niğde, Aydın, Kilis, Uşak ve Bartın izledi.
Sınavda TM puanına göre yapılan hesaplamada en başarısız il 252.221 puan ortalamasıyla Şırnak oldu. Şırnak'ın önünde 254.218 puan ortalamasıyla Gaziantep, 254.565 puan ortalamasıyla Ardahan, 257.822 puan ortalamasıyla Şanlıurfa, 258.594 puan ortalamasıyla Muş yer aldı.
Bu arada, KKTC'den sınava katılan 378 adayın puan ortalaması 234.480 olarak hesaplandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2010 yılı için üniversite kontenjanlarının, merkezi yerleştirme ve özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlarda toplam 708 bin 274 olarak belirlendiğini açıkladı.
Yarımağan, LYS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek için YÖK'te düzenlediği basın toplantısında bu yılki üniversite kontenjanlarını açıkladı.
Kontenjanların bu yıl geçen yıla göre örgün programlarda yaklaşık 75 bin arttığını belirten Yarımağan, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların kontenjanlarının 686 bin 154, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların ise 22 bin 120 olduğunu bildirdi.
Yarımağan, böylece üniversitelere bu yıl toplam 708 bin 274 kontenjan ayrıldığını söyledi.
Dört yıllık lisans programları için 374 bin 68, iki yıllık ön lisans programlar için 312 bin 86 kontenjan ayrıldığını belirten Yarımağan, sınavsız geçişle öğrenci alan programların kontenjanların ise 309 bin 245 olduğunu söyledi.
En fazla kontenjana sahip olan üniversiteler hakkında bilgi veren Yarımağan, en fazla kontenjanın 23 bin 16 kontenjan ile Selçuk Üniversitesi'nde olduğunu belirtti. Yarımağan, bu üniversiteyi, sırasıyla Anadolu, Süleyman Demirel, Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Atatürk, Dumlupınar, Gazi ve Afyon Kocatepe üniversitelerinin izlediğini bildirdi.

 

"0" Çeken Adaylar

 

Fizik'te 11 bin, Kimya'da 4 bin aday, Biyoloji 2 bin aday sıfırdan küçük puan aldı. Yarımağan, bir gazetecinin ''Sıfır puan ya da puanı hesaplanamayan öğrenci sayısı nedir?'' sorusunu, ''Bilerek o sayıyı vermedik. Nedense basın hep işin negatif kısmına gidiyor. Onların sayısı çok değil, çok da önemli olmadığı için vermedik'' diye yanıtladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ''Her nekadar 10 soru kitabı türü versek de maalesef kopya çekme teşebbüsünde bulunan adaylar oluyor. Bunların bu seneki sayısı 233. Geçen yıllara göre sınırlı'' dedi.

Prof. Dr. Yarımağan, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te basın toplantısı düzenledi.

Yarımağan, sınav sonuç belgelerinin adaylara 19 Temmuzdan itibaren gönderileceğini kaydetti. Adayların 2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu başvuru merkezlerinden 3 TL karşılığında alabileceklerini ifaden eden Yarımağan, kılavuzun 17 Temmuzdan itibaren ÖSYM'nininternetsitesinden yayımlanacağını belirtti.

Adayların tercih işlemlerini 26 Temmuz-6 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılacağını belirten Yarımağan, bu yıl adayların geçen yıldan farklı olarak 30 tercih yapabileceğini bildirdi.
Sınavı geçerli olan adaylara bilgisayarla kopya taraması yaptıklarını anlatan Yarımağan, ''Her ne kadar 10 soru kitabı türü versek de maalesef kopya çekme teşebbüsünde bulunan adaylar oluyor. Bunlardan çok belirgin olanların sınavlarını iptal ediyoruz. Çünkü yargıya gidiyorlar. Bunların bu seneki sayısı 233. Geçen yıllara göre sınırlı'' diye konuştu.
Kopya çektiği tespit edilen adayın sınavının geçersiz sayılmadığını belirten Yarımağan, adayın hangi testten kopya çektiği tespit edilirse o testin iptal edildiğini, diğer testlerinin geçerli olduğu için puanının hesaplandığını söyledi.
LYS-1'de Matematik, Geometri, LYS-2'de Kimya, Fizik, Biyoloji, LYS-3'de Türk Dili Edebiyatı ve Coğrafya-1, LYS-4'de Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe Grubu olmak üzere toplam 10 testin olduğunu anımsatan Yarımağan, yabancı dilde ise Almanca, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 3 testin bulunduğunu söyledi.
Testlerin ortalama ve standart sapmalarına da değinen Yarımağan, 80 soruluk Almanca testinde son sınıf lise öğrencilerinin ortalamasının 57,5 olduğunu, bu testin fazla kolay olduğunun tespit edildiğini belirtti.
Diğer testler arasında en kolay testin Türk Dili ve Edebiyatı testi olduğunu ifade eden Yarımağan, ''Ortalaması soru sayısının yarısına yaklaşıyor. En zor testimiz de Felsefe Grubu testi'' dedi.


-SORULARIN TAMAMINI DOĞRU YANITLAYANLAR-

Ham puanların dağılımı ile de bilgi veren Yarımağan, LYS-1 Matematik testinde 760 adayın, Geometri testinde ise 3 bin 310 adayın tüm sorulara doğu yanıt verdiğini söyledi.
LYS-2 Fizik testinde 1736, Kimya testinde 6 bin 681, Biyoloji testinde ise 993 adayın soruların tamamını doğru yanıtladığını belirten Yarımağan, ''Ama maalesef bu sınavda da sıfırdan küçük puan alan adaylarımız var. Sayıları az da olsa, tüm testlerde... Örneğin Fizik'te 11 bin adayın, Kimya'da 4 bin adayın, Biyoloji'de 2 bin adayın sıfırdan küçük puan aldığını görüyoruz. Sıfırdan küçük puan alan aday sayıları testlere göre değişmekle birlikte tüm testlerimizde var'' diye konuştu.
Yarımağan, LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı testinde 56, Coğrafya-1 testinde 296, LYS-4 Tarih testinde 45, Coğrafya-2 testinde 2 bin 200 adayın soruları doğru yanıtladığını belirterek, Felsefe Grubu testinde ise tüm sorulara doğru cevap veren aday olmadığını söyledi. Yarımağan, Yabancı Dil testinde ise İngilizce'den 88, Almanca'dan 36, Fransızca'dan 2 adayın tüm soruları doğru cevaplandırdığı bilgisini de verdi.-PUAN TÜRLERİNE GÖRE 180 VE ÜSTÜ PUAN ALAN ADAYLAR-

LYS'de MF puan türlerinde 4 puan türü olduğunu anlatan Yarımağan, bir adayın her 4 puan türünde de 500 puan aldığını belirtti. MF puan türünde 180 ve üstü puan alarak tercih yapma hakkı elde eden aday sayısının 400 bin civarında olduğunu söyledi.
TM puan türünde 3 puan türü olduğunu belirten Yarımağan, bu 3 puan türünde de en yüksek puan alan aday sayısının 1 olduğunu kaydetti. Yarımağan, TM puan türünde 180 barajını geçen aday sayısının ortalama 700 bin dolayında olduğunu söyledi.
TS puan türünde 2 puan türü bulunduğunu ve burada da en yüksek puan alan adayın bir kişi olduğunu bildiren Yarımağan, bu puan türünde ise 550 bin adayın 180 ve üstü puan alarak tercih yapmaya hak kazandıklarını ifade etti.
Yabancı Dil puan türünde 3 puan türü olduğunu, İngilizce, Fransızca ve Almanca'nın her birinden birer birinci olduğunu anlatan Yarımağan, 180 puan ve üstü puan alan adayların sayısının ise yaklaşık 29 bin olduğunu kaydetti.
180 ve üzerinde MF, TM ve TS puan alan aday sayısının 784 bin 564 olduğunu bildiren Yarımağan, ''Bu adaylar lisans programlarını tercih etme hakkını elde etmiş oluyor'' dedi.
Bu adaylardan 17 bin 862 adayın sadece MF puan türünün birinde, 13 bin 339 adayın sadece TM puan türünün birinde ve 33 bin 159 adayın sadece TS puan türünün birinde 180 puan ve üzerinde puan aldığını belirten Yarımağan, 225 bin 14 adayın ise her üç puan türünde 180 ve üzeri puan aldığını söyledi. Yarımağan, ''Bir puanın hesaplanması için gerekli olan testlerin yarısına giren adaylar için puan hesaplıyoruz'' dedi.


Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre, Matematik-Fen puan türünde Kırşehir, Türkçe-Matematik puan türünde Sinop, Türkçe-Sosyal puan türünde de Bitlis en başarılı il oldu.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, LYS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te düzenlediği basın toplantısında sınavdaki başarı durumunu değerlendirdi.
Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre, sınavda kız adaylar Matematik-Fen (MF) puan türünde 286.778 puan ortalamasıyla, Türkçe-Matematik (TM) puan türünde de 272.923 puan ortalamasıyla erkeklerden; erkek adaylar da 270.731 puan ortalamasıyla Türkçe-Sosyal (TS) alanında kızlardan daha başarılı oldu.
Öğrenim durumlarına göre bakıldığında son sınıf düzeyindeki adaylar MF puan türünde, eski mezunlar TM puan türünde, üniversite mezunları da TS puan türünde diğerlerine göre daha başarılı oldu.
Okul türlerine göre bakıldığında devlet fen liseleri bu yıl da birinciliği kaptırmadı. Fen liselerinden sınava giren adayların MF puan ortalaması 422.262, TM puan ortalaması 400.499 oldu. TS puan türünde de sosyal bilimler liseleri 402.660 puan ortalamasıyla ilk sırayı alırken fen liseleri 382.170 puanla sosyal bilimler liselerini izledi.
MF puan türünde devlet fen liselerini, 379.426 ortalamayla özel fen liseleri, 375.807 ortalamayla askeri liseler, 371.996 ortalamayla polis koleji, 364.280 ortalamayla öğretmen liseleri izledi. Anadolu liselerinin ortalaması 340.803, sosyal bilimler liselerinin ortalaması 330.801 oldu.
TM puan türünde ise devlet fen liselerini ortalama 386.758 puanla sosyal bilimler liseleri, 363.900 puanla askeri liseler, 356.737 puanla öğretmen liseleri, 356.478 puanla özel fen liseleri takip etti.
TS puan türünde de sırasıyla sosyal bilimler liseleri (402.660), devlet fen liseleri (382.170), askeri liseler (375.886), özel fen liseleri (367.299), polis koleji (348.705) en başarılı okullar oldu.

 

Umarız herkes için hayırlısı olur..

 

Kaynaklar, Hürriyet, Haber7, Samanyolu, Sabah


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS