» Kitap Okumak Sınavlarda Kazandırıyor!

İlk Yayınlanma: 26.02.2011
Kitap okuma seviyesinin malesef çok düşük olduğu ülkemizde sınava hazırlanan arkadaşlara önemli bir hatırlatma: YGS’de yüksek puan alanların düzenli kitap okuduklarına dikkat çeken uzmanlar, kitabın Türkçe’de 10 soru kazandırdığını söyledi

 

Kitap Okumanın Faydası ÇokGeçen yıl yenilenen üniversite sınav sisteminde öğrencileri en çok zorlayan ders Türkçe oldu. Özellikle paragraf sorularının uzunluğundan şikayetçi olan üniversite adaylarına tüyolar ise eğitim uzmanlarından geldi. Adayların bu yıl da aynı sorunlarla karşılaşmamaları için hergün 1 saat kitap okumalarını öneren uzmanlar, hızlı okuma alışkanlığı getiren, metinlere farklı açılardan bakmayı sağlayan, yorum kabiliyeti kazandıran kitap okumanın YGS’de öğrencilere büyük başarı getireceğini söylediler. Geçen senenin YGS birincilerinin hepsinin başarısını çok kitap okumaya bağladıklarını hatırlatan eğitimciler, bir alışkanlık haline getirilen bu eylemin YGS’de en az 10 soru kazandıracağını belirttiler.

ANALİZ YETENEĞİ SAĞLIYOR

Eğitimciler, gençlerin kitap okumayı zorunluktan değil, severek yapılan bir alışkanlık olarak hayatlarına dahil etmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzmanlar, kitap okumanın ders aralarında sağlayacağı zihin rahatlatmasının yanı sıra uzun sorularda dikkat toplama, anlatım bozukluğu sorularında analiz yeteneğini geliştireceğini söyledi.

İnternet kitabın önüne geçiyor

Demokrat Eğitimciler Sendikası tarafından yaptırılan ‘Türkiye Neden Okumuyor’ anketinden Türkiye’de gençlerin yüzde 10.7’si düzenli kitap okuduğu sonucu çıktı. Gençlerin yüzde 15.9’u iş yoğunluğundan kitap okumaya vakit bulamazken, yüzde 18.2’si de dersler nedeniyle, yüzde 26.8’i arkadaşlarının okuma alışkanlığı olmadığı için, yüzde 28’i de televiyon ve internet yüzünden kitap okumadığını söyledi.

 

Kaynak: Star Gazetesi - EBRU BARAN - İSTANBUL

 

 


 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS