» İnternetten Para Kazanma Yolları: Turbobit

İlk Yayınlanma: 01.02.2011


İnternetten Para Kazanma Yolları: Turbobit |  görsel 1


GÜNCELLEME:

Ocak 2013 İtibariyle fark edildiği üzere sitede çıkabilen ahlaksız reklamlar ve indirme bağlantılarındaki aşırı reklam kalabalığı gibi nedenlerle aşağıdaki yazımızda tanıttığımız turbobit ile ilgili tüm düşüncelerimiz değişmiştir.

Ahlaksız reklamlar çıkması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle bu sistemi tavsiye etmiyoruz.

 

 

eski içerik:

Bu yazımızda turbobit.net sitesi hakkında her türlü bilgiyi bulabileceksiniz.


Turbobit Nedir?

Turbobit Para KazanmaTurbobit internette kullanıcıların dosya yüklemesine ve yüklenilen dosyaların yine kullanıcılar tarafından indirilmesine olanak sağlayan bir dosya paylaşım sitedir.

 


 

Turbobit Nasıl Para Kazanılır


 

Turbobit Para Kazanma

Turbobit'ten Nasıl Para Kazanılır?

En basit anlatımıyla anlatalım:

1. Turbobit.net'e üye olursunuz. Üye olmak için tıklayın. (Üyelik kesinlikle ücretsizdir.)
2. 0,5MB'tan ama mümkünse 1MB'tan büyük dosyaları turbobit.net'e yüklersiniz. (müzik, video, program, oyun, film, vs.)
3. Yüklediğiniz bu dosyaların indirme adreslerini web sitenizde, forumlarda, vs. paylaşırsınız.
4. İnsanlar sizin linkinize tıklayarak sizin dosyanızı indirirler.
5. Her 1000 indirme başına 2$ ile 16$ arası para kazanırsınız.
6. Paranızı 10$ olduğunda hemen talep edip paypal veya webmoney ile hesabınıza çekebilirsiniz.

 

Para kazanmaya hemen başlayın: Ücretsiz üyelik için tıklayınız

 

İnternetten Para Kazanma Yolları

 

Yukarıdaki basit anlatım olayın genel mantığını anlatmak içindi. Dosya paylaşarak para kazanma konusuna yabancıysanız ve turbobit para kazanma hakkında detaylı bilgiler almak isterseniz bu konudaki en geniş içerikli yazıyı okumaya devam ediniz:


 

Turbobit'ten Para Kazanmanın Mantığı Nedir?

İnternetten para kazanma yolları'ndan bir tanesi de dosya yükleyerek para kazanmadır. Ancak bu konuya geçmeden önce öncelikle dosya paylaşım siteleri nasıl para kazanır, bu konuda birkaç şey söyleyelim. Dosya paylaşım sitelerinin iki temel geliri vardır:

1. Ücretli (premium) üyelerin üyelik ödemeleri

2. Sitede yayınlanan reklamlar

Bunun yanında bu sitelerin çok ciddi barındırma (hosting) ve trafik/bant genişliği (bandwith) maliyetleri vardır. Çünkü barındırılan dosyalar ve bu dosyalar yüklenirken (upload), indirilirken (download) inanılmaz boyutlarda veri akışı olmaktadır. Örneğin rapidshare sitesinin tüm Türkiye'nin internet çıkışından çok daha fazla bir çıkışa sahip olduğu bilinmektedir. Normal şartlarda düşünüldüğünde sitenin trafiği arttıkça reklam geliri de artacaktır ancak reklam gelirleri genelde bu yüksek giderleri karşılamaya yetmez. Bu tarz sitelerin özellikle ücretli (premium) adı verilen üyelik tiplerinden satması gerekmektedir.

Peki sorumuzu biraz değiştirelim: Kullanıcılar neden ücretli (premium) üyelik alır?

İnternet ortamında paylaşılmış bir dosyayı indirmek isteyen kullanıcı çok büyük boyuttaki bir dosyayı düşük hızlarda indirdiğinde (ki bu saatlerini alabilir) ya da aynı anda, arka arkaya birden fazla dosya indiremediğinde ücretli üyeliğe sahip olamamanın sıkıntısı çeker. Çünkü ücretli üyeler çok geniş imkanlarda dosya indirebilirler. Ve kullanıcı nihayetinde dayanamayarak ücretli bir üyelik alır. Peki hangi sitenin üyeliğini alır? En çok hangi sitede dosya var ve kullanıcı o dosyaları indirememişse o sitenin ücretli üyeliğini alır.

Yani başa dönecek olursak, dosya paylaşım sitelerinin ücretli üyelik satabilmeleri için kullanıcıların indirmek isteyecekleri doyaların onların sistemlerinde bulunması ve bu sitelerin sürekli kullanıcıların karşılarına çıkmaları gerekmektedir.

Normal şartlarda dosya paylaşan kişiler kendilerine en kolay yüklemeyi sağlayan, ziyaretçilerine de en kolay indirmeyi sağlayan dosya paylaşım sitesini seçerler. Peki bu özellikler artık pek çok sitede aynı ise ne olur? Kazanç ortaklığı adı altında dosya yükleyenlere teşvik uygulanır ki dosyalar kendi sitelerine yüklensin. Yani dosya paylaşım siteleri kazançlarının bir kısmını dosya yükleyenlerle paylaşırlar. Bunu yaparlar çünkü aslında onlar kazançlarını dağıttıkça sitelerindeki yüklenen dosya miktarı artacak, bu miktar arttıkça da onlara ücretli üye olmak isteyen kullanıcılar artacak. Böylelikle de en verimli büyümeyi sağlayabilecekler.

Upload Yaparak Para Kazanma

 

Ancak bu durum sanıldığı kadar kolay değildir. Yeni açılan pek çok site kısa bir süre sonra kapanmaktadır. Böylelikle dosya paylaşım sektöründe ufak da olsa bir güven sorunu vardır. Ancak bu sorun aynı zamanda bir çözüm de doğurmaktadır. Şöyle ki, ayakta kalmanın şartı ise bu sitelerin ilk başlarda ceplerinden ciddi parlar harcamalarıdır. Yani bu sektöre giren firma büyük olmalıdır ki ayakta durabilsin. Sessiz sedasız sektöre giren firmaların girişleriyle çıkışları bir olurken, turbobit gibi sağlam giriş yapan siteler için güven problemi yaşanmamaktadır.Turbobit Benzeri Siteler Nelerdir?

Turbobit gibi pek çok dosya paylaşım sitesi bulunmaktadır. Bunların başlıcaları: rapidshare, hotfile, 4shared, uploading, easy-share, duckload, uploaded.to, depositfiles, mediafire, oron, filefactory, netload.in, freakshare, zippyshare gibi sitelerdir. Ancak her geçen gün bu sitelere yenileri eklenmektedir.

Güncelleme: Büyük sitelerden olan megaupload, fileserve, filesonic ise haklarındaki işlemler sonucu Ocak 2012'de kapatılmışlardır. Bu durum turbobit'in pazardaki pazar payını daha da artırmıştır.

 

Turbobit'in Avantajları Nelerdir?

Yukarıda saydığımız sitelere baktığımızda dosya paylaşım hizmeti sunan siteler için ciddi bir rekabet olduğunu söylemek mümkün. Bu rekabet de bu sitelerin kıyasıya yarışmalarına neden oluyor. Bu rekabette son günlerin parlayan yıldızı iseTurbobit.net. Turbobit'in hem yükleyen hem de indiren açısından pek çok avantajı bulunmaktadır.

 

İndiren açısından başlıca üç temel avantajı vardır:

1. Arka arkaya iki dosya indirmek istediğinizde ikinci yükleme için 500 sn. beklersiniz. Bu oran diğer sitelerde daha fazladır. Örneğin hotfile'de 35dk. beklersiniz.

2. Her geçen gün hızla popülerleşmektedir. Normal ve premium üyeliğinizle çok geniş bir dosya arşivine ulaşabilirsiniz.

3. İndirme hızı da nispeten fena değildir. Ücretsiz kullanıcı ortalama 90kb hızda dosya indirir. Bu bazı sitelerin altında, bazılarının üstünde bir orandır.

 

İndiren için olan bu avantajlara karşılık yükleyen için de oldukça fazla avantaj vardır. Hem indiren tarafındaki bu avantajlar, dosya paylaşan kişilerin dosyalarının daha çok indirilmesini, böylelikle de daha çok para kazanmalarını sağlamaktadır.
 

Peki para kazanmak isteyen açısından turbobit'in avantajları nelerdir?

1. Yüklemelerinizden para kazanabilirsiniz. (Pek çok sitede bu sistem yoktur ya da iptal edilmiştir.)

2. Dosya yükleyerek para kazandıran siteler arasında en iyi komisyon oranlarına sahiptir.

3. FTP, uzaktan (remote) ve çoklu (multi uploading) dosya yükleme imkanınız vardır. (Büyük kolaylık sağlar.)

4. İndirmeleri eksiksiz sayar. (Bazı sitelerde saymada, dolayısıyla da kazanç hesaplamada sorun vardır)

5. Hemen hemen her ülke indirmeleri sayılmaktadır. (Bazı siteler belli başlı ülkeleri kabul etmektedir.)

6. Tek seferde tarayıcı üzerinden 4GB, FTP ile 100GB; toplamda ise sınırsız dosya yükleyebilirsiniz.

7. Diğer sitelerdeki rütbe (rank) sistemi ile yeni başlayanlar iyi kazanamazlar. Burada çok profesyoneller için ekstra avantajlar olduğu gibi yeni başlayanlar için aksine bir dezavantaj yoktur.

8. Hitfile.net ile anlaşmalıdır. Ayarlarınızı yaptığınızda dosyalarınız otomatik olarak hitfile'da da çıkar. Bu da daha fazla indirilme şansı demektir.

9. Sizin ürününüzü indiren herhangi biri ileride ücretli üyelik alırsa %10 kazanırsınız. Bazı sitelerde ya bu oran %5'tir ya da sizden gidip doğrudan satın alma sayfasına gitmesi gerekmektedir. Yani bu da çok zor bir durumdur. Turbobit gelirini paylaşmaktan kaçınmaz.

10. Alt üyelik sistemi vardır. Sizin dosyanızı indiren birisi üye olur, sonra da o kişi de dosya paylaşıp para kazanırsa onun kazançlarından da %20 oranında siz kazanırsınız. Diğer sitelerde bu oran %10'u pek geçmez. Bir de üyenizin üyesinden de %5 oranında para kazanırsınız. Kazanç imkanınız geniştir.

11. Dosyalarınızın 0,5 MB'tan büyük olması yeterlidir. (Ama daha iyi kazanç için 1MB'tan büyük olması tavsiye edilir.) Mesela bir mp3 dosyası 2-8 MB arası olabilir. Bazı sitelerde 5MB aşağısı indirme sayılmaz ama turbobit'te rahatlıkla her müzik paylaşımınızdan kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

12. Yüklemeleriniz %30'a ulaştığında indirilme sayılır. Diğer bazı sitelerde dosyanın tamamını indirmek şarttır. Yani kullanıcının aniden bağlantısı kopsa bile sizin hesabınıza paranız işlenir.

13. Link kontrol sistemi vardır. http://turbobit.net/linkchecker sayfası üzerinden aynı anda 50 linkinizin aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

14. İstatistik servisi çok gelişmiştir. Çok detaylı istatistikler elde edebilirsiniz.

15. Ödeme almanız için 10$'a ulaşmanız yeterlidir. Çok yüksek meblağları beklemek zorunda değilsiniz.

16. Ödemelerinizi Paypal veya WebMoney aracılığıyla anında alabilme imkanına sahipsiniz.

 

İnternetten para kazanma yoları

 

 

 

 

Sistemle ilgili diğer bilgiler:

 

Dosya büyüklüğü - kazanç tablosu şu şekildedir:

Turbobit.net Nasıl Para Kazanılır
 

Dosya boyutu   Tarife, $
1Mb .. 4Mb - $3
5Mb .. 9Mb - $4
10Mb .. 49Mb - $6
50Mb .. 99Mb - $7
100Mb .. 249Mb - $9
250Mb .. 1500Mb - $12
1500Mb .. 100Gb - $15

 

güncelleme: Artık 0,5 MB üzeri için de 2$'lık ödeme seçeneği sunulmuştur. Ama bu seçenekteki bazı kısıtlamalardan dolayı 1MB ve üzeri dosya yüklemeniz önerilir.

 

Şu ülkelerden yapılan indirmeler sayılır:

Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Letonya, Lituanya, Estonya, ABD, Kanada, Avustralya, Belçika, Britanya, Almanya, Hollanda, İtalya, İrlanda, İspanya, Portekiz, Fransa, İsviçre, Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç, Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Kuveyt, BAE, Suudi Arabistan, Japonya, Singapur

 

- Kazançlar 4 saatte bir güncellenir.

 

 

Turbobit.net'e üye olarak hemen kazanmaya başlamak ister miydiniz?

Ücretsiz üye olmak için buraya tıklayarak şimdi başlayın !

 

 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS