» EK Yerleştirme Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

İlk Yayınlanma: 05.10.2009
Merhaba arkadaşlar. Sadık Gültekin hocamız Vatan Gazetesindeki köşesinde Ek yerleştirme ile ilgili merak edilen ve çok sık sorulan soruları cevaplamış. İlaç gibi bu derlemeyi sizlerle paylaşıyoruz. Yardımcı olması ümdüyle, herkese başarılar..

AÖF’yi kazandım, ek yerleştirmeye başvurabilir miyim?

AÖF’nin kontenjansız bölümlerini kazanan adaylar da ek yerleştirmeye başvurabilirler.Ek yerleştirmede kaç tercih yapabiliriz?

Toplamda 8 tercih yapma hakkınız var.Abant İzzet Baysal Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği’nde 2 kişilik boş kontenjan var. Taban puanı EA-1’den 332,051. Fakat benim puanım 331,758. Bu bölümü tercih edebilir miyim?

Hayır, tercih edemezsiniz. Daha doğrusu tercih etmenizin bir anlamı yok. Ek yerşetirmede puan düşmesi diye bir olay söz konusu değildir. Sizin puanınıza eşit veya siz puanınızdan daha düşük puanları yerleri tercih edebilirsiniz.Özel Yetenek Sınavı’yla Marmara Üni. Endüstri Ürünleri Tasarımı’nı kazandım. Ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?

‘Özel Yetenek Sınavı’yla herhangi bir bölümü kazananlar da ek yerleştirmeye başvurabilirler.Bu yıl AOBP’den 80 puan geldi. Ek yerleştirmeyle kazandığımda seneye ne kadar puanım düşecek?

Seneye AOBP’ler 100-500 puan aralığında olacak ve AOBP’ler 0,15 katsayısıyla çarpılacak. Bu yıl AOBP’si 80 olan bir adayın seneye AOBP’si 325 dolaylarında gelecek. Fakat aday bu yıl kazandığı için (ek yerleştirme için de geçerli) seneye AOBP’sinin çarpıldığı katsayı yarı yarıya düşecek yani 0,15 ile değil 0,075 ile çarpılacak ve yaklaşık 24 puanlık bir kaybı olacaktır.İstanbul Üniversitesi Sosyoloji’yi kazandım fakat kayıt yaptırmadım. İstediğim bölümde boş kontenjan var. Ek yerleştirmede bu bölümü yazabilir miyim?

Ek yerleştirme, bölüm değiştirme hakkı vermiyor. Kayıt yaptırmanız veya yaptırmamanız farketmez. Normal yerleştirmede herhangi bir bölümü kazanmışsanız ek yerleştirmeye başvuramazsınız.Sonuçları ne zaman açıklanacak?

Büyük olasılıkla tercih döneminden bir hafta sonra açıklanacak yani ayın 15 veya 16’sı gibi...Puanım, tercih yapmak istediğim bölümün taban puanından yaklaşık 10 puan yüksek ve 3 kişilik boş kontenjan var. ‘Kesin kazanırım’ diyebilir miyiz?

Böyle bir garanti verilemez çünkü bu bölümü tercih edecek diğer adayların puanlarını bilmiyoruz ki! Hatta ek yerleştirmede öyle durumlarla karşılaşılıyor ki, bu bölümü kazanan en yüksek puanlı (tavan puan dediğimiz) öğrenciden bile daha yüksek puanlı adaylar girebiliyorlar. Tabii bu her bölüm için geçerli değil.
Sadık Gültekin / VATAN

 

ek yerleştirme, sadık gültekin, ek yerleştirme başvuru, ek yerleştirme tercih, boş kontenjan, ek yerleştirme sonuçlar


 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS