» Ek Yerleştirme Fırsatları

İlk Yayınlanma: 07.08.2010
Tercihlerinizi yaptınız.. Peki her şey bitti mi? Hayır, ek tercih fırsatlarını öğrenmek için yazımıza göz atınız..

 


Güncelleme: Yerleştirme Sonuçları Yorumları haberi eklenmiştir. Yorumlarınız için tıklayınız.


Ek Tercihler ile şans hala devam ediyor..

6 Ağustos 2010'da sona eren tercih işlemlerinden sonra öğrencileri heyecanlı bir bekleyiş sardı. 13 Ağustos 2010 Cuma günü açıklanan tercih sonuçları ile bu seneye dair tüm her şey bitmiş sayılmıyor. Daha iyi bir yere gitmek, ya da hiç bir yeri kazanamadıysanız da kazanabilmek için hala şansınız devam ediyor. Bakmanız gereken yer ise ÖSYM'nin açıklayacağı boş kalan kontenjanlar kılavuzu..

Eğitim danışmanı Burak Kılanç'ın verilerine göre, geçen yıl, devlet üniversitelerindeki kontenjanların % 2.5'i, Kıbrıs'taki üniversitelerin % 72 'si, vakıf üniversitelerinin %20'si, yabancı üniversitelerin % 40'ının boş kaldığını görüyoruz. Baktığımızda geçen sene tam 26.639 lisans kontenjanı dolmamış.

Geçen yıl devlet üniversitelerinde bir yere yerleştiği halde daha sonra kesin kayıt yaptırmayan 7843 öğrenci var. Vakıf üniversitelerinde ise yerleşen her beş öğrenciden biri kayıt yaptırmamış.Durum böyle olunca,yeni kurulan üniversiteleri bir kenara bırakalım, ilk başta dolmayan ya da dolduğu halde kayıt yaptırmadığı için boş kalan 41.712 kontenjan açığı çıkmış. Bu fırsatları bilmek ve takip etmek yararınıza olacaktırEylül sonunda ek yerleştirme dönemini iyi kullanın...

Ek yerleştirmelerde fırsat yaratan 3 türlü kontenjan var.
1- İlk yerleştirmede dolmayan bölümler; taban puanları oluşmadığı için ek yerleştirmede herkes tercih edebiliyor.
2- Kontenjanı tamamen dolmuş bir bölümün, taban puanı oluşmuş ama sonrasında kesin kayıt yapılmamış bölümler;bu bölümlerde tercih yapabilmeniz için oluşan taban puanın üzerinde olmanız gerekiyor.
3- Yeni açılan bölümler... Bu bölümler içinde herhangi bir puan kriteri söz konusu değil.

Bu yıl 30 tercih yapabileceksiniz ama ek yerleştirmede tercih sayısının 8 ya da 10 mu olacağı henüz belli değil. Ek yerleştirmeden yararlanabilmek için birinci yerleştirmede bir yere yerleşmemeniz gerekiyor. Burada iki nüans söz konusu. İlki; özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bir bölümü kazanmışsanız, yerleşseniz bile ek yerleştirmeden yararlanabiliyorsunuz. İkincisi de; Açık öğretim Fakültesi kontenjansız bölümlere yerleştiyseniz, ek yerleştirme fırsatlarından faydalanabilirsiniz.Öncelikle 20 Ağustos'u bekleyin...

Bu dönemi nasıl takip edeceğiniz sorusuna gelince; ilk etapta ÖSYM 20 Ağustos'ta ilk yerleştirmelerin sonuçlarını açıklayacak. Eğer yerleşemezseniz bu durumda ya bir dahaki sene sınava girmek için planlarını yapacaksınız ya da Eylül'ün son haftasında ek yerleştirme kılavuzunun çıkmasını takip edip, fırsatlardan yararlanıp yerleşeceksiniz.

Tahmini olarak, Ekim ayının ilk haftasında gerçekleşecek " Ek yerleştirme Döneminde", kılavuza göre boşta kalan kontenjanlardan kendinize uygun olan bölümü seçebilirsiniz.

8 ya da 10 tercihiniz Ankara'ya bildirerek yerleşmeye çalışabilirsiniz.

Fırsatları kaçırmamak için çok dikkatli olun!

 

Haber: CNN Türk

Düzenleme: ygslys.blogcu.com


 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS