» Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında 4 Türk Üniversitesi

İlk Yayınlanma: 07.10.2011
İngiltere'de yapılan araştırmada dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den sadece 4 üniversite girebildi

 

Dünyanın ve Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri


İngiltere'de haftalık yayınlanan "Times Higher Education" dergisinin yaptığı, dünyanın en iyi 400 üniversitesi araştırması sonuçlandı. Bu sonuçlara göre Amerikan üniversiteleri listede başı çektiler. İlk sırada California Institute of Technology (Caltech) Üniversitesi yer alırken onu sırasıyla, Harvard, Stanford, Oxford (İngiltere) ve Princeton Üniversiteleri takip etti. Caltech'in Harvard, Stanford, Princeton, MIT ve Yale gibi okulları geride bırakması araştırmanın sürpriz sonuçlarından biri olarak değerlendirilse de yine de dünya da en prestijli üniversite Harvard olarak kabul edilmeye devam ediliyor.

Türkiye'den 4 üniversite de listede bulundu. Bilkent Üniversitesi 204'üncü, İstanbul Teknik Üniversitesi 285'inci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 289'uncu ve Boğaziçi Üniversitesi 307'inci sırada yer aldı.

Üniversitelerin eğitim kalitesi, araştırma imkan ve yatırımları, yenilikleri, öğretim üyeleri, akademik kadronun yaptığı çalışmaların uluslararası çalışmalarda ne kadar kullanıldığı gibi kriterler dikkate alınarak sıralama hazırlanıyor.

Ancak ne var ki geçen yıl derginin yayımladığı "dünyanın ilk 200 üniversitesi" listesinde ise iki Türk üniversitesi yer almıştı. Bilkent Üniversitesi 112'inci sırada, ODTÜ ise 183'üncü sırada listede bulunmuştu. Buna göre bu iki üniversitemizin de dünya sıralamasında kan kaybettiğini söyleyebiliriz.

Üniversitelere ayrılan bütçelerin artması ve son 10 yılda üniversite sayılarının neredeyse iki katına çıkarak rekabet ve uzmanlaşmanın fazlalaşması dolayısıyla önümüzdeki 10 yıllık vizyonda listeye daha pek çok Türk üniversitesinin gireceği ve listedeki üniversitelerin ise sıralarının artacağını umuyoruz.

 

Kaynaklar: AA, Mynet, http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2011-2012/top-400.html , ygslys.blogcu.com

 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS