» Devamsızlık İzni Kaldırıldı

İlk Yayınlanma: 31.03.2012


Devamsızlık İzni Kaldırıldı |  görsel 1


Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Son sınıf öğrencilerine verilen devamszılık iznini eğitimi aksattığı için kaldırıldığını açıkladı.

 

 

Son birkaç yıldır üniversiteye giriş sınavı yaklaşırken lise son sınıf öğrencilerine veli izniyle verilen 25 günlük yasal izin bu sene Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer engeline takıldı. Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik döneminde uygulanmaya başlanan ve Eski Bakan Nimet Çubukçu tarafından da devam ettirilen 'sınava hazırlanan öğrencilere veli izniyle verilen 25 günlük yasal izin uygulamasına' Bakan Dinçer son verdi. Son yıllarda 20 günü özürsüz ve veli izniyle 25 gün özürlü olmak üzere toplam 45 gün devamsızlık yapabilen son sınıf lise öğrencileri şimdi sadece 20 gün devamsızlık yapabilecek.

 


Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Bakan Dinçer, bu yönde bir karar almayacaklarını belirterek “Yönetmelik neyi emrediyorsa o uygulanacak. Velilere, öğrencilere ve okul idarecilerine bu ülkenin mevzuatı neyse eğitim sisteminin gereği neyse ona uymalarını rica ediyorum” diye konuştu. Veli ve öğrencilerin konuyla ilgili beklentilerine Bakan Dinçer, “Türk eğitimini sekte uğratan uygulamalara müsamaha gösterilmeyecek. İstisnalar kural haline getirilemez” diye cevap verdi. Her yıl genelgeyle yürürlüğü konulan uygulama, “öğrenci ve velilerine moral kazandırmak” amacıyla yapılıyordu.

Gökhan KAYA - ANKARA

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS