» 2013 YGS Din Kültürü Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları

İlk Yayınlanma: 06.02.2013


2013 YGS Din Kültürü Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları |  görsel 1


2013 YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları - Konu Dağılımı ve Soru Sayıları

 


Son durum: Geldiğimiz nokta itibariyle hemen hiçbir kaynakta bu konuyla alakalı olarak net bir konu listesi sunulamamaktadır. 2013 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soruları ilk defa sorulacağı için konuyla alakalı bir veri de bulunmamaktadır. Dolayısıyla "YGS Din Kültürü Konuları neler ?" diye bakacak olursak buna ancak "Tüm lise müfredatı" şeklinde genel bir cevap verilebilir. 

 

Ancak ilk defa bu sene uygulanacağı için ve elde fazla da veri olmadığı için ÖSYM tarafından bu durum dikkate alınarak ağırlıkla yoruma dayalı sorular sorulacağı tahmin edilmektedir. ÖSYM tarafından Örnek Dİn Kültürü Soruları olarak yayınlanan aşağıdaki 4 soru da bu tahmini doğrular niteliktedir. 

 

İşte ÖSYM'nin yayınladığı Örnek YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları

(Resmin orjinal boyu için üzerine tıklayınız.)

 

YGS Din Kültürü Örnek Sorular

(Resmin orjinal boyu için üzerine tıklayınız.)

(Not: Sadece 4 örnek soru verilmiştir ancak sorulacak soru adedi 5'tir! )

 

Diğer taraftan konuyla alakalı olarak yetkili kişiler tarafından yapılan açıklamalar da konuya net bir açıklama getirebilmiş değildir ancak fikir vermesi açısından dikkate alınması gerekli açıklamalardır:

 

ÖSYM Başkanı Ali Demir:

"Sorular Din Kültürü ile alakalı olacak. Zaten sorular hazırlanırken de öğrencilerin bütünü dikkate alınacak. Müşterek din kültürünü temsil eden sorular yer alacak. Örneğin namaz sorulmayacak. Mezheplere yönelik soru sorulmayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zaten ilkokul 4. sınıftan lise son sınıfa kadar zorunlu ders ve Anayasa’da da böyle. Sınava giren her öğrencinin cevaplayabileceği sorular sorulacak. Öğrenci herkesin girmek zorunda olduğu YGS’de din sorularını cevaplayacak ama LYS’de çok farklı test türleri olduğu için LYS-4 sınavına girmeyecekse din sorularını da yanıtlamayacak."
 

Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer:

"Din kültürü ve ahlak bilgisi konusunda zaten önceki yıllarda da soru soruluyordu. Felsefe bölümü başlığı altında her yıl en az 2-3 soru soruluyordu. Din kültürü ve ahlak bilgisiyle ilgili konular, çok özelleştirilmiş konular olmaktan çok genel dinler tarihi, genel ahlaki temel değerlerle ilgili bilgiler ve din kültürü ile ilgili konuları kapsar. Bu açıdan bakıldığında, toplumun farklı kesimlerini zaten bilmesi gerekmeyen konuları öğrenmeye zorlayan bir tavır içerisinde olmazdı. Umarım bundan sonra da öyle devam edecektir."

 

Yeni Soru Sayıları Nasıl Oldu?

 

2013 YGS’de daha önce sorulan 17 tarih sorusu 15, 14 coğrafya sorusu 12, 9 olan felsefe sorusu 8 indirilmiş oldu. YGS puan hesaplamasında Sosyal Bilimler bütün alındığından dolayı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi soruları diğer sosyal bilimler testlerindeki sorular gibi getirisi olacak. 

Tablo üzerinde ifade edecek olursak, yeni sistemdeki soru dağılımları şu şekilde değişti:

Yeni Dün Kültürü Soru Sayısı


 

LYS ile ilgli açıklamalara da aşağıdaki LYS Konuları başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

İlgili Ana Konu Başlıkları:

2013 YGS Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları

2013 LYS Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS