» 2013'te Meslek Liselerine Ek Puan Kaldırıldı mı? - Kalktı mı?

İlk Yayınlanma: 27.12.2012


2013te Meslek Liselerine Ek Puan Kaldırıldı mı? - Kalktı mı? |  görsel 1


Meslek Liselerine Ek Puan Kaldırıldı mı - Kalktı mı? 2013 Yılı ve Sonrası İçin Son Durum Ne?

Tüm Bu Soruların Cevapları Yazımızda..

 

2013 yılı meslek liselerini ilgilendiren önemli değişikliklerin uygulmaya geçtiği bir yıl oldu. Bu yenilikler mezun olacakları ilgilendirdiği gibi yeni başlayacakları da ilgilendirmekte. Eğitim sisteminde taşlar yerine otururken son durum nedir bir bakalım.

 

Düzenlemelerin Öncesi - Alt Yapısı

Çoğu meslek liselinin malumu aslında öncesi. İmam Hatip'lerin önünü kesmek amacıyla yapılan alan dışı tercihlerde puan kesilmesi durumu en çok da Meslek Lisesi öğrecilerini mağdur etmekte idi. Eğer siz 14-15 yaşlarında verdiğiniz bir karar, ailenizin verdiği bir karar ya da mecburiyetlerle bir meslek lisesinin hehrangi bir bölümüne gittiğinizde aslında hayatınızın adımını da atmış oluyordunuz. Üniversite de ya o bölümü okuyacaksınız ya da okumayacaksınız. Alan dışı tercihlerinizde öyle bir puan kesintisi oluyordu ki istediğiniz bölüme gitmeniz neredeyse imkansızlaşıyordu.

Bu durumun sona ermesinde sancılı bir geçiş süreci oldu. Hükümet önce bu alan dışı tercihte puan kesilmesini iptal ettirdi ancak bir siyasi parti bunu anayasa mahkemesine taşıyarak uygulamayı iptal ettirdi. Bu git-geller hem de birkaç kez yaşandı. En sonunda alınan sağlam tedbirlerle bu haksızlığın ortadan kaldırılması engellenmiş oldu.

 

Son Durum Ne?

Son durumda meslek lisesi öğrencilerini ilgilendiren birkaç durum var, bunlar şöyle:

  • Her meslek liseli dilediği bölümü seçebilir ve okul puanı kesilmez.
  • 4+4+4 sistemi ile birlikte Meslek Liselerinin Ek Puanları da kaldırılmıştır. ANCAK;
  • 2013 yılında SBS ile yerleşen öğrenciler bu kanundan sorumlu olacaklardır;
  • 2013 yılı öncesi yerleşip de şu an YGS LYS'ye girme sürecinde-arefesinde olan öğrenciler için bu kazanılmış haklar devam etmektedir.

Yani siz eğer 2013 yılı ve sonraki birkaç yılda YGS LYS'ye girecekseniz ALAN DIŞI tercihlerinizde puanınız kesilmeyeceği gibi ALAN İÇİ tercihlerinizde de ek puan alacaksınız.

 

Fakat siz 2013 SBS ile bir Meslek Lisesi'ne yerleşme hazırlığında olan bir öğrenci iseniz, mezun olacağınız yılda gireceğiniz sınavlarda Ek Puan alamayacaksınız.

 

Kaç Ek Puan Alınacak, Katsayı Nedir?

Normal tercihlerinizde OBP'niz 0,12 ile çarpılırken, ALAN İÇİ terciherinizde 0,06 Ek Puan Alacaksınız. Puanlama ile ilgili detaylı bilileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz:

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplama 2013

 

 

Bizim Yorumumuz:

Sevgili Meslek Liseleri ve İmam Hatip Lisesi öğrencileri,

2013 yılı ve sonraki birkaç yılda gireceğiniz YGS LYS'lerde altın çağınızı yaşayabileceğinizi, altın fırsatı yakaladığınızı söyleyebiliriz. Daha önce nasıl önceki mezunlarınız çok ciddi sıkıntılar çekmişse, siz de onun telafisi gibi uygulama gereği en avantajlı döneminizi yaşamaktasınız. Kanunlardaki "Kazanılmış haklar iptal edilemez" maddesi dolayısıyla hem eski ek puanınızı koruyorsunuz, hem de alan dışı tercihlerde mağdur olmuyorsunuz.

 

Bunun getirdiği avantaj çok açık: Eğer bölümünüzden memnun iseniz ve üniversitede bu alanda bir bölüm okuyacaksanız çok şanslısınız; bu tercihnizde ek puan alarak çok avantajlı bir konuma geleceksiniz. Eğer bölümünüzden memnun değilseniz sorun yok, istediğiniz bölümü seçebilirsiniz.

 

Ancak şu öenmli hatırlatmayı da yapmak gerekiyor. Hem çok iyi öğrencilerin Fen ve Anadolu Liseleri'ne gittiğini hem de müfredat gereği bu öğrencilerimizin daha fazla temel ders, sizin ise daha fazla mesleki ders aldığınızı göz önüne aldığımızda ortalama olarak daha geride kalmış olma durumunuz ihtimal dahilindedir. Sakın ola ki ek puanınıza güvenip de gevşeklik göstermeyin, aksi halde aradaki farkı bu ek puanlar kapatmaya yetmeyecektir.

 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS