» 2013 LYS Din Kültürü Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları

İlk Yayınlanma: 06.02.2013


2013 LYS Din Kültürü Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları |  görsel 12013 LYS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları - Konu Dağılımı ve Soru Sayıları

 

Son durum: Geldiğimiz nokta itibariyle hemen hiçbir kaynakta bu konuyla alakalı olarak net bir konu listesi sunulamamaktadır. 2013 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soruları ilk defa sorulacağı için konuyla alakalı bir veri de bulunmamaktadır. Dolayısıyla "LYS Din Kültürü Konuları neler ?" diye bakacak olursak buna ancak "Tüm lise müfredatı" şeklinde genel bir cevap verilebilir.  Ancak ilk defa bu sene uygulanacağı için ve elde fazla da veri olmadığı için ÖSYM tarafından bu durum dikkate alınarak ağırlıkla yoruma dayalı sorular sorulacağı tahmin edilmektedir.

 

Konuyla ilgili olarak yetkililer tarafından yapılan açıklamalar da uygulamanın bu şekilde olacağının sinyallerini vermektedir. YGS Din Kültürü ile ilgili yapılan yorumlar için ilgili haberimize bakıp fikir edinebilirsiniz:

 

2013 YGS Din Kültürü Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları
 
 

Zannediyoruz ilerleyen süreçte ÖSYM tarafından YGS Din Kültürü sorularında olduğu gibi LYS için de örnek sorular yayınlanacktır. Bunun yanında yetkililerin de yeni açıklamaları olacak ve aynı zamanda YGS'deki uygulama da işleyiş hakkında fikir verecektir. Henüz elimizde çok fazla veri olmadığı için daha fazla detay veremiyoruz ancak ilerleyen zamanda yeni gelişmeler oldukça yazımızı güncellemeye devam edeceğiz.

 

 

Sistem Değişiklikleri Ne Şekilde Olmuştu?

Bu sene uygulanacak olan LYS-4 sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 8 soru sorulacak. Felsefe Grubu testine eklenecek sorularla birlikte toplam 32 soru için 45 dakika çözüm zamanı verilecek. LYS-4 sınavında sorulacak tarih sorusu sayısı değişmezken coğrafya-2 soruları 16 dan 14 düşürüldü. Bunu tabloda gösterecek olursak;

LYS Din Soruları Dağılımı

( büyük boy için tablonun üzerine tıklayabilrisiniz.)

 

Soruların sınavlardaki ağırlıkları?

2013- OSYS’de TS puan türü hesaplanırken sorulması planlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları TS-1 ve TS-2 puan türlerindeki ağrılıkları Felsefe grubundaki sorular gibi işlev görecek. Buna göre 1 psikoloji veya sosyoloji sorusunun ağırlığı ile 1 Din kültürü sorusunun ağırlıkları aynı olacak. Buna göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının TS-1 deki ağrılığı % 15 iken TS-2 deki ağırlığı da % 10 olacak. Tablo üzerinde şu şekilde gösterebiliriz:

LYS Din Soru ağırlıkları

( büyük boy için tablonun üzerine tıklayabilrisiniz.)

 

Tablolar: Faruk Ardıç, Fem Rehberlik Koordinatörü, Zaman

 

İlgili Ana Konu Başlıkları:

2013 LYS Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları

2013 YGS Konuları - Konu Dağılımı & Soru Sayıları

 

 

 


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS