» 2013 Ehliyet Sınavı Değişti, Yeni Sınav Nasıl Olacak?

İlk Yayınlanma: 06.02.2013


2013 Ehliyet Sınavı Değişti, Yeni Sınav Nasıl Olacak? |  görsel 1


 

 
2013 Yılındaki Ehliyet Sınavları Değişti. "Yeni Ehliyet Sınavı Nasıl Olacak?" Sorusunun Cevabı Yazımızda..
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (ehliyet sınavı) e-Kılavuzu'nda önemli değişiklikler yaptı. Yapılan değişikliklere göre teorik sınav olarak adlandırılan test sınavında birçok yenilik yapıldı.
 
Sınav takvimine göre yılda 6 defa yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS) (ehliyet sınavı) sayısı 7'ye çıkarıldı. Teorik sınavda yani test sınavında sorulacak soru sayısı ve sınav süreleri de değişti. B sınıfı ehliyeti (otomobil ehliyeti) sınavlarında önceki yıllarda 120 olan soru sayısı bu yılki yeni uygulama ile birlikte artık 60'a indirildi. Bunun yanında 150 dakika olan sınav süresi de soru sayısı gibi yarıya inerek 75 dakika olarak belirlendi. Test sınavındaki tüm bölümlere ait soru sayıları da yarı yarıya inmiş oldu. Buna göre; daha önce trafikte 50 soru varken, soru sayısı 25'e, motor sınavındaki soru sayısı 40'tan 20'ye ve ilk yardımdaki soru sayısı da 30'dan 15'e indirildi.
 
Yazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonraki ilk haftanın sonunda uygulama sınavı yapılacak. Aday, yazılı ve uygulamalı sınavlardan başarılı olduğu takdirde sertifika almaya hak kazanacak. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) on-line olarak Özel Motorlu Taşıt sürücü Kursu (MTSK) Modülü'nden sertifika kontrolü yaptıktan sonra sürücü belgesi düzenleyecek.
 
Sınav Ücreti 50TL
 
Aday, 2013 yılı ve her sınav dönemi için ayrı-ayrı olmak üzere 50 TL (KDV dahil) MTSAS sınav ücretini TC Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ şubelerinden birine 'Kurumsal Tahsilât Programı' aracılığı ile kendi TC kimlik numarasına göre yatıracak.
 
Adayların derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilecek. Yanlış cevaplar dikkate alınmayacak. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılacak. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılacak. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahip olacak. Sınav sonuçları, http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.
 
İLK YARDIM SORULARI AKADEMİK NİTELİKLİ
 
Sürücü Kursları Konfederasyonu Genel Başkanı Dursun Önal, konfederasyon alarak Milli Eğitim Bakanlığı'na 2011 yılında ehliyet sınavları ile ilgili bir rapor sunduklarını söyledi.
 
Motor, trafik ve ilk yardım konularının ayrı ayrı olarak değil, tek sınav halinde 100 ila 60 soru olarak önerdiklerini belirten Önal, "Yeni düzenleme de soru sayısı azaldı. İlk yardım sorularını inceledim. Tamamen akademik nitelikli. Bir sürücü adayının pratik hayatta kullanmayacağı sorular. Trafik ve motor soruları geçmiş yıllara oranla biraz daha mantıklı. Aslında soru sayısının indirilmesinde bir fayda olacağını düşünmüyorum." açıklamasında bulundu.


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS