» 2011 YGS Şampiyonları

İlk Yayınlanma: 29.04.2011
YGS'de tüm puan türlerinde Türkiye Birincisi Ankara Fen Lisesinden Mahmut Bilal Doğan oldu.
 

YGS Şampiyonu

 

Puan türlerinde dereceye giren adayların listeleri şöyle:

YGS 1: Mahmut Bilal Doğan - Ankara Fen Lisesi
YGS 1: Murat Kaan Erdal - Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi
YGS 1: Mehmetcan Tütüncü - Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi
YGS 1: Selçuk Eldevir - Özel Burç Özgören Fen Lisesi
YGS 1: Eren Yalçın - Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi

YGS 2: Mahmut Bilal Doğan - Ankara Fen Lisesi
YGS 2: Murat Kaan Erdal - Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi
YGS 2: Mehmetcan Tütüncü - Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi
YGS 2: Selçuk Erdevir - Özel Burç Özgören Fen Lisesi
YGS 2: Eren Yalçın - Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi

YGS 3: Mahmut Bilal Doğan- Ankara Fen Lisesi
YGS 3: Deniz Cağlın - Özel Yamanlar Anadolu Lisesi / Körfez Dersanesi
YGS 3: Zafer Başıbüyük - Adana Fen Lisesi

YGS 4: Mahmut Bilal Doğan - Ankara Fen Lisesi
YGS 4: Arda Çınar -Özel Yamanlar Anadolu Lisesi
YGS 4: Ayşe Ertoy - Kayseri Fen Lisesi

YGS 5: Mahmut Bilal Doğan - Ankara Fen Lisesi
YGS 5: Deniz Çağlın - Özel Yamanlar Anadolu Lisesi / Körfez Dersanesi
YGS 5: Zafer Başıbüyük - Adana Fen Lisesi

YGS 6: Mahmut Bilal Doğan -Ankara F en Lisesi
YGS 6: Deniz Çağlın - Özel Yamanlar Anadolu Lisesi / Körfez Dersanesi
YGS 6: Zafer Başıbüyük - Adana Fen Lisesi

 

Türkiye birincisi Doğan: Kimsenin böyle bir haksızlık yapacağına inanmıyorum

Tüm puan türlerinde 2011-YGS Türkiye Birincisi Ankara Fen Lisesi'nden Mahmut Bilal Doğan oldu. Sevincini ilk olarak Kayseri'de bulunan ailesi ile paylaşan Doğan, soruları çözerken şifre ile karşılaşmadığını söyledi.

Ankara Fen Lisesi bahçesinde basın karşısına çıkan Doğan, ailesi, okul öğretmenleri ile Maltepe Dershanesi'ne teşekkür etti. Sınavdan sonra böyle bir başarıyı beklediğini dile getiren Doğan, eğitim hayatının zaten başarılarla dolu olduğunu ifade etti. YSG'deki şifre iddialarına ilişkin soruları da cevaplayan Doğan, soruları çözerken matematikte zorlandığını, bunun kendisine zaman kaybettirdiğini, bir coğrafya sorusunu yanlış yaptığını söyledi.

Sorularda herhangi bir şifreye rastlamadığını dile getiren Bilal Doğan, öyle olması durumunda özellikle matematik sorularında fazla zaman kaybetmeyeceğini ifade etti. Şifre iddialarına ilişkin savcılığın bir soruşturma yürüttüğünü hatırlatan Doğan, şifre iddialarına inanmak istemediğini; ancak savcılık soruşturmasının sonucunu da beklediğini kaydetti. Milyonları ilgilendiren bir sınavda kimsenin böyle bir haksızlık yapabileceğine inanmak istemediğinin altını çizen Bilal Doğan, ikinci sınava çalışmaya başladığını anlattı. Doğan, birinci olduğu için şifre iddialarından dolayı herhangi bir burukluk yaşamadığını ifade etti. Babasının Kayseri'de öğretim üyesi, annesinin ise ev hanımı olduğunu kaydeden Doğan, dört kardeş olduklarını, diğer kardeşlerinin kendisinden küçük olduğunu belirtti. Doğan, ikinci sınavda da başarılı olmak istediğini, hangi mesleği seçeceğine henüz karar vermediğini kaydetti.

Arkadaşlarının tezahüratları altında basın toplantısı düzenleyen Doğan, açıklamanın ardından arkadaşları tarafından omuzlara alınarak bir süre alkışlandı. Doğan'ın oldukça heyecanlı olduğu gözlendi.

 

''SEVİNCİMİ İLK AİLEMLE PAYLAŞTIM''

Mahmut Bilal Doğan, ''İkinci sınavda arkadaşların arasında şifre aramayı düşünen var mı?'' sorusunu, ''Ankara Fen Lisesindeki öğrenciler öyle şey yapmaz. Herkes çalışarak hedefine ulaşmaya çalışıyor'' diye yanıtladı.

''Şifre tartışmaları konusunda genel kanaati'' sorulan Doğan, olmadığına inanmak istediğini ifade etti.

Babasının Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi, annesinin de ev hanımı olduğunu, 4 kardeş olduklarını söyleyen Doğan, ''Ailem Kayseri'de. Sonucu öğrenince ilk onlarla görüştüm. Sevincimi ilk onlarla paylaştım. Onlar da bekliyordu'' dedi.

Sadece bir coğrafya sorusunda yanlışı olduğunu belirten Doğan, ''Herkes gibi ben de sınavda heyecanlıydım. Soruları çözerken, kesin birinciyim diye çözmedim. Belki hatam, o andaki bir dikkatsizlikten kaynaklandı. Tekrar dönsem doğru yapar mıydım, zannetmiyorum'' diye konuştu.

Doğan, ''sınava nasıl hazırlandığı'' sorusuna, ''Dershaneye gittim. Zaten okulumun eğitimi de ortada. Çalışmazsanız burada en aşağılara düşersiniz. Lise birinci sınıftan belli sadece yazılılara çalışarak da birçok konuyu anlayabiliyorsunuz. Özellikle lise üç ve dördüncü sınıfta da tempoyu yükselterek çalıştım'' şeklinde yanıtladı.

''Şifre iddiaları nedeniyle kendisini zan altında hissedip hissetmediği'' sorusu üzerine Doğan, ''Ankara Fen Lisesi markası altında kimse bu baskıyı hissetmez'' dedi.

Okul Müdürü Metin Öztürk de Doğan'ın diğer öğrenciler gibi sürekli çalıştığını belirterek, ''Zaman zaman biz Türkiye birinciliği yakaladık. Bilal ile bu yıl tekrar yakaladık, çok mutlu olduk. Bekliyorduk'' diye konuştu.

ANNE GÜLNAZİK DOĞAN: BİLAL'E HER ŞEYDEN ÖNCE AİLE OLARAK HUZURLU BİR ORTAM SAĞLADIK

Tüm puan türlerinde 2011-YGS Türkiye birincisi olan Ankara Fen Lisesi öğrencisi Mahmut Bilal Doğan'ın Kayseri'deki annesi Gülnazik Doğan, ''Bilal'e her şeyden önce aile olarak huzurlu bir ortam sağladık'' dedi.

Hukuk Fakültesi mezunu olan Gülnazik Doğan, AA muhabirine, Bilal'in ilköğretim okulundan beri başarılı bir çocuk olduğunu ve sınava disiplinli şekilde hazırlandığını söyledi.

Oğlunun düzenli bir yaşantısı olduğunu ifade eden Doğan, ''Bilal çok düzenli bir çocuktu. Eğleneceği zaman eğlenirdi, gezeceği zaman gezerdi, dersine çalışması gerektiğinde de çalışırdı. Heyecanlıyım, mutluyum, gururluyum. Bu sevinci yaşattığı için Bilal'e teşekkür ediyorum. Eğitim hayatı boyunca emeği geçen bütün öğretmenlerine teşekkür etmek istiyorum. Bilal'e her şeyden önce aile olarak huzurlu bir ortam sağladık. Bilal'e bu şekilde katkı sağladık. Oğlum, sorumluluklarının bilincinde olan biriydi'' dedi.

Oğlunun sayısal alanda eğitim gördüğünü belirten Gülnazik Doğan, ''Tercihini henüz tam netleştirmedi. Tıp veya elektrik, elektronik olur. Kendisinin mutlu olabileceği bir alanda okumasını, eğitim almasını isterim'' diye konuştu.

 

YGS 2.'si DENİZ ÇAĞLIN: DERECE BEKLİYORDUM

YGS ikincisi deniz çağlınBaşarısını okulda, arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaşan Çağlın, AA muhabirine yaptığı açıklamada YGS-3, YGS-4, YGS-5 VE YGS-6 puan türlerinde 2, YGS-1 puan türünde 6, YGS-2 puan türünde de 11. olduğunu ifade ederek, sonucun kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Sınavda, sosyal bilimler ve fen bilimleri testinden birer yanlışı bulunduğunu aktaran Çağlın, ''Dersane ve okulda yoğun tempoyla hazırlandığını, sınava hazırlık sürecinde arkadaşlarıyla dayanışma içinde çalıştıklarını'' söyledi. Çağlın, başarılı olmak için sürekli dua ettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

''YGS ile ilgili bir soruşturma süreci vardı, bu süreci takip ettik. Sonucun açıklanmasının gecikmesi, LYS öncesi moralimizi bozdu. Ancak bir haksızlık varsa da ortaya çıkarılmasını istedik. YGS sınavından sonra LYS'ye hazırlanmaya başladım. Şimdi bir iki gün belki dinlerim, ama LYS'ye fazla zaman kalmadığının farkındayım. LYS'de başarımın devamını getirmeyi hedefliyorum.''

LYS'den de istediği sonucu alması halinde Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesini tercih edeceğini ifade eden Çağlın, sonucu ev hanımı annesi ve esnaf babasıyla telefonda paylaştığını, onların da çok mutlu olduklarını kaydetti.

Özel Yamanlar Koleji Müdürü Şakir Ural da öğrencilerinin emeğinin karşılığını almalarından memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, öğrencilerinin öğretimin yanı sıra moral motivasyon anlamında da desteklediklerini, sosyal faaliyetlerin de bulunduğu bir programla sınava hazırladıklarını söyledi.

Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sebahattin Kasap da Çağlın'ın 2010 Uluslararası Kimya Olimpiyatı'nda dünya ikincisi olduğunu, geçmiş senelerde de çeşitli yarışmalarda derecelerinin bulunduğunu vurguladı.


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS