» 2010 LYS Tercih Tarihleri / Süresi, Ne Zaman Sona Erecek

İlk Yayınlanma: 21.07.2010

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, üniversite tercihlerinin 26 Temmuz 2010 Pazartesi - 6 Ağustos 2010 Cuma tarihleri arasında yapılacağını söyledi.

 


ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, 2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun, ortaöğretim okulları, sınav merkezi yöneticilikleri ve bürolarından 3 TL karşılığında edinilebileceğini söyledi.

Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre kılavuza, 17 Temmuz 2010 Cumartesi gününden itibaren ÖSYM'nin internet sayfasından da erişilebilecek.  2010 LYS Tercih Kılavuzu için tıklayınız   Kılavuzun dağıtımı, 22 Temmuz tarihine kadar tamamlanmış olacak. Tercih işlemleri 26 Temmuz'da başlayacak, 6 Ağustos tarihinde sona erecek.


Yükseköğretim programlarının 2009-ÖSYS'deki en küçük puanları ile son yerleşen adayların başarı sıraları, bu yılın puan türlerine, puan aralıklarına ve katsayı değerlerine göre hesaplanarak kılavuza konulacak.

Tercihlerin en küçük puan ya da başarı sırasına göre geniş bir aralıkta, daha çok başarı sırası karşılaştırması dikkate alınarak yapılmasını öneriliyor.SONUÇ BELGELERİ 19 TEMMUZ'DAN İTİBAREN POSTALANACAK

YGS ve LYS Sonuç Belgesi 19 Temmuz tarihinden itibaren adayların adreslerine postalanmaya başlanacak. Postalanan sonuç belgelerinde değişen mf-4 puanlarından doğrusu yer alacak. Temmuz ayı sonuna kadar sonuç belgelerinin tüm adayların adresine ulaşması bekleniyor.

Adaylar bu yıl en çok 30 tercih yapabilecek. Tercih çalışmalarında destek almak için ÖSYM'nin web sitesinden yararlanılabilecek. Adaylar, tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla ya da bireysel olarak internet üzerinden ÖSYM'ye gönderebilecek. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ya da yanlış yapmaktan çekinen adayların başvuru merkezlerini kullanmaları öneriliyor.

Bankaya tercih için ise herhangi bir ücret yatırılmayacak. Tercih gönderme süresi uzatılmayacak.

Yerleştirme işlemlerinin iki haftada tamamlanarak 20 Ağustos tarihlerinde açıklanması planlanıyor.

 

LYS tercihlerinizi yapmadan önce uğramanızı tavsiye ederiz:

www.hangiuniversite.com


 

Kaynak: CİHAN, Zaman, ygslys.blogcu.com


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS