» 2010 LYS Tercih Rehberi / Robotu / Motoru

İlk Yayınlanma: 22.07.2010
6 Ağustosta sona erecek olan LYS tercih süresi daraldıkça heyecan da artıyor. Bu yazımızda en başarılı tercih rehberlerini, robotlarını, motorlarını derledik. Faydalı olmasını dileriz..

[ ygslys.blogcu.com Özel Araştırma ]

 

LYS Tercih rehberi robotu motoru

Merhaba ben tercih robotunuz.

Biraz tembel bir robot olduğum için sizi aşağıdaki diğer robot arkadaşlara gönderiyorum, başarılar :)

 

 

 

Hangi Üniversite Tercih robotuwww.hangiuniversite.com

Tercih robotları arasında şüphesiz en profesyoneli, en gelişmişi. Siteye girip üye olarak pek çok istatistikten yararlanabliyorsunuz. Sitenin bir diğer artısı ise üyelerin istatistiklerine bakarak aynen ÖSYM'nin yaptığı gibi bir tercih provası oluşturması. Şu an 35.000'i aşkın sayıdaki üyesi arttıkça, sistemin sunduğu veriler de neredeyse gerçeğiyle aynı olacak ! Sitede tanıtım kısmında şu ifadelere yer veilmiş;

"Bu sene değişen sınav sistemi ve puan türleri, yeni açılan üniversiteler, referans taban puan olmaması derken zaten endişeli olan kafalar, iyice karıştı. İşte hangiuniversite.com öğrencilere bu yolda rehberlik etmek ve tercih provası ve yerleştirme simülasyonu daha etkin tercihler yapmak için hazırlandı.Tıpkı deneme sınavları gibi deneme tercihleri de size genel eğilimle ve seviyenizle ilgili iyi bir fikir verecek."

 

Sitenin standart üyelik ve premium üyelik olmak üzere iki farklı üyelik şekli var:

 

Standart Üyelik (ücretsiz)

Standart üyelik avantajları şöyle anlatılmış:

" Tüm üniversiteler hakkında en güncel bilgilere ulaşabilecek ve girmek istediğiniz bölümleri daha yakından tanıyabileceksiniz. Seçtiğiniz bölümlerin kaç kişi tarafından ve hangi sıradan tercih edildiğini görebileceksiniz. Ayrıca bu bölümlere yerleştirilme olasılığınızı daha iyi değerlendirebileceksiniz."

 

Premium Üyelik

(Vodafone Cep Özgür'lülere Ücretsiz ! - Diğer opertör kullanıcılarına 10 TL)Vodafone Cep Özgür'lere ücretsiz

Premium üyelik avantajları ise şöyle anlatılmış:

" Standart bir üyenin yapabildiği her şeye ek olarak hangiuniversite.com’un en önemli özelliği olan tercih provasından yararlanabileceksiniz. Böylece, tercihlerinizi kazanma olasılığınızı binlerce adayın puanlarıyla karşılaştırarak göreceksiniz. Ayrıca sistemdeki tercihler doğrultusunda tahmini taban puanları öğrenip alternatif tercihler oluşturabileceksiniz. Üniversitelerin kontenjan açıkları ve ek listelerini herkesten önce öğrenme şansınız olacak."

Eğer Vodafone Cep Özgür kullanıcısı değilseniz premium üyelik için 10TL vermeniz gerekecek. Burada ise bu tutarı cep telefonundan ödeme imkanı sunulmuş. Yani premium üyelik bedeli sizin onayınızla bir kereliğine cep telefonunuzdaki TL'den düşülüyor ya da faturanıza borç olarak ekleniyor.

 

Üye olmak çok kolay !

Hangi Üniversite.com Tercih Rehberi ÜyelikÜyelik sayfalarında sizi soldaki gibi bir form karşılıyor. Bu formu doldurmak yaklaşık yarım dakikanızı alıyor ve akabinde e-mailinize gönderilen linki tılayarak üyeliğinizi aktifleştirmiş oluyorsunuz.

Formda yer alan Cep Telefonu alanını doldurmak mecburi değil. Bu alanın yanındaki * işareti ise burayı doldurumanın mecbur olduğunu anlatmıyor, aksine sayfa altındaki şu avantajı haber veriyor:

 

" * Üniversitelerin kontenjan açıkları, ek listelerinden ve ÖSYM tarafından yapılan yeni açıklamalardan anında haberdar olabilmek için cep telefon numaranızı giriniz "

 

 

www.hangiuniversite.com 'a

Standart Üye Olmak İçin Tıklayınız

Premium Üye Olmak İçin Tıklayınız (Vodafone Cep Özgür'lülere Ücretsiz ! )

 

 

 

 

 

 

ÖSYM Tercih Rehberi

> ÖSYM Rehberi

ÖSYM tarafından hazırlanan sitenin açıklamaları şöyle:

"2010 YGS ve LYS sonuçlarını aldıktan sonra, tercihlerinizi belirlemenizde size yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bu sayfada 2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarında üniversite adı, program adı, puan türü, programın bulunduğu şehir, vb alanlara göre arama yapabilir ve her bir puan türündeki başarı sıranız ile, girmeyi düşündüğünüz yükseköğretim programlarına 2009-ÖSYS deki bilgiler üzerinde, 2010 ÖSYS'nin kurallarına göre yapılan benzetim çalışması ile elde edilen en küçük puan ve bu puana karşılık gelen başarı sıralarını karşılaştırarak girebileceğiniz programları (tercihlerinizi) belirleyebilirsiniz. " ÖSYM ile ilgili diğer başlıklar: 2010 LYS Tercih Kılavuzu, LYS Sonuçları , 2010 LYS Tercih Tarihleri , 2010 LYS Tercih Rehberi Robotu Motoru


 

 

Doğru Tercih Rehberi

> www.dogrutercih.com

Bir zamanların efsane sitesi dogrutercih.com siteyi hazırlayan ekibin artık www.hangiuniversite.com 'u hazırlıyor olması üzerine muazzam özelliklerini bu siteye kaptırsa da hâlâ başarısını koruyor.

 

 


Final Dersanesi Tercih Robotu

> Final Dersanesi Tercih Asistanı

Tercih asistanını kısa bir süre önce yayına alan dersane, asistanıyla beğeni toplasa da sistemin bu sene açılan kontenjanları dikkate almadığı yönünde eleştiriler de almış gözüküyor. Ancak bu durumun yazılım uzmanlarınca öğrencileri daha tedbirli olmaya yöneltmek niyetiyle bu şekilde hazırlanmış olması ihtimali de var.

 

 

 

 

Tercih TV - Uğur Dersanesi Tercih Rehberi

> www.tercih.tv

Uğur dersanesi tarafından hazırlanan site de özellikle öne çıkan görsel özellikleriyle başarılı tercih siteleri arasındaki yerini alıyor.

 

 


CNN Türk Benim Tercihim

> CNN Türk Benim Tercihim

Kullanımı gayet pratik olan sistem de mutlaka bakılması gereken siteler arasında yer alıyor. CNN Türk altında iki tane sunulan tercih robotundan burada ücretsiz olanına yer verdik, ücretli olanına da bakmak isterseniz ilgili sayfada bağlantılar bulacaksınız.

 


 

Kültür Tercihnet tercih robotu

> Kültür TercihNet

Kültür dersanelerince hazırlanmış olan tercih robotu da başarılı tercih robotları arasında yerini alıyor. Öğrencilerin sistemi kullanabilmeleri için ise üye olmaları gerekiyor. Sitede yer alan 2009 yılında sadece yüzyüze 118bin öğrenciye tercih desteğinde bulundukları ifadesi ise dersanenin tercih konusundaki tecrübesini ortaya koyuyor.

 

 

 

Tercih Robotu
 .com.tr

> www.tercihrobotu.com.tr

Daha önce 2009 yılına ait veriler ile çalışsa da 25.07.2010 tarihi itibariyle veritabanını 2010 yılı verileri ile güncelleyen site de son güncellemesiyle birlikte bakılması gereken siteler arasındaki yerini alıyor. Üyelikle çalışan site de yine çok faydalı bilgiler sunmakta. Sitenin 1999 yılından beri bu hizmeti verdiği ve geçen yıl 600 bin adayın tercih listesi oluşturduğu dikkate alındığında sitenin başarısı ve önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

 

 

 

Sınav Dergisi Dersanesi Tercih Sistemi

> Sınav ve Çözüm Tercih Robotları

Bu iki dersane de K12Net isimli yazılım firmasınca hazırlanan tercih sistemini satın alarak öğrencilere ücretsiz olarak sunuyorlar.

Çözüm Dershaneleri Tercih RehberiGörselliği ve pratikliği oldukça başarılı olan sistemin malesef önemli bir dezavantajı da bulunuyor. O da bu sistemin şu an her bilgisayarda yaygın olarak bulunmayan Microsoft SilverLight isimli yazılımla çalışıyor olması ve ayrıca bilgisayarınıza 12MB'lık ek bir yüklemeye ihtiyaç duyuyor olması.

Birbirinin aynı olan sistemden dilediğiniz bir tanesine bakabilirsiniz, aralarında bir fark bulunmamaktadır.

 

 

 

 

Sürat Tercih Rehberi

> Sürat Tercih Robotu

Güvender gibi pek çok kaynak yayın grubunun yayıncısı olan Sürat A.Ş., pek görsel olmayan ama fonksiyonelliğinin iyi olduğunu düşündüğümüz bir tercih robotu hazırlamış. Robotun güncelliği ile ilgili net bir açıklama olmasa da 2009 verilerinin değerlendirildiğini görmek mümkün. Muhtemelen ilgili robotun dersanelerce kullanılanlardan olduğunu düşünüyoruz.


 


İhlas Koleji İdeal Tercih

 

> İhlas Koleji İdeal Tercih

İhlas Koleji Bilgi İşlem Ekibi tarafından hazırlanan tercih robotu da son yıllarda başarılarıyla adından söz ettirmeyi başaran kolejin tüm öğrencilere ücretsiz bir hizmeti olarak sunulmakta. 2010 yılı verileriyle güncellenen robotun pratik ve etkili olması da en başarılı bulduğumuz yönleri arasında. Hatta bu pratiklik anlaışı o kadar dikkate alınmış ki, bir de sitenin nasıl kullanılacağı ile ilgili de video hazırlanmış. Vide için ise buradan buyrun.

 

 

 

Körfez Dersaneleri Tercih Robotu

> Körfez Dersaneleri Tercih Robotu

Kocaeli'nin başarılı dersanelerinden Körfez Dersaneleri de farklı bir tercih rehberi hazırlatmış. ygslys.blogcu.com olarak dersanelerin teknolojiye verdikleri önemi önemsiyoruz ve çoğu büyük dersanenin yapamadığını yapan Körfez Dersanelerini de tebrik ediyoruz.


 

 

Tercih Robotu. Net

 

> www.tercihrobotu.net

17 Temmuz'da veritabanlarını güncellediklerini duyuran site de yine incelenebilecek başarılı çalışmalar arasında yer alıyor.

 

 


Hürriyet Akıllı Tercih

> Hürriyet Akıllı Tercih Sistemi

www.gelecekbenim.com sitesiyle birlikte Hürriyet'in ortaklaşa hazırladığı tercih sistemi ücretli ve malesef ücretsiz bir versiyonu da bulunmuyor. 9.90 TL ödemeyi kabul eden öğrenciler sistemden yararlanabiliyorlar.

 

 

YGS LYS

 

> Daha fazlası: tabiki Google

Eğer daha fazlasını istiyorsanız google'da arama yapmanızda fayda var, ama bizce bu kadarı da yeterli. :) Ayrıca burada yer almayan sitelerin güncelliğini yitirmiş bilgileri sunabiliyor olma ihtimalleri de var.

 

 

 

Sonuç:

LYS Tercih Rehberi Kılavuzu Motoru RobotuYukarıda sayılan siteleri vaktiniz oldukça ziyaret etmenizde fayda var. Ama özellikle belirtmemiz gerekir ki, www.hangiuniversite.com ve "ÖSYM Tercih Rehberi" özellikle ziyaret etmeniz gereken siteler. Ve ayrıca sadece bu sitelerle yetinmeyip çevrenizdeki bilen kişilere danışmanız da daha faydalı olacaktır. Tercihler ile ilgili ise şunu hatırlatmakta yarar görüyoruz ki; tercihinizin gönlünüzden geçen meslekle ilgili olması çok önemli. İçinizden gelen sese kulak vermeyi ihmal etmeyin !

Hedefi 12'den vurmanız dileğiyle,

Başarılar..

 

 

ygs lys Facebook'ta Paylaş, Arkadaşların da Duysun !

 

son güncelleme: 29.07.2010

 

Hazırlayan: ygslys.blogcu.com

(Bu haberi kaynak belirterek kullanabilirsiniz)


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS