» 2010 LYS Tercih Kılavuzu / Güncel !

İlk Yayınlanma: 21.07.2010
Tercih klavuzlarında yapılan hatalardan sonra güncel klavuzu yayınlıyoruz

 

2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

      Kılavuz düzeltmesine ilişkin 19 Temmuz 2010 tarihli basın duyurusu

 GENEL BİLGİLER

 TABLO 3A

 TABLO 3B

 TABLO 4

 TABLO 3A, TABLO 3B VE TABLO 4'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

 TABLO 5

 TABLO 5'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

  TABLO 6A

 TABLO 6B-1

 TABLO 6B-2

 TABLO 6B-3

 TABLO 6B-4

 TABLO 6C

 TABLO 7

 TABLO 8

 

Tercihler ile ilgili yardım almak için www.hangiuniversite.com 'u tavsiye ediyoruz !

 

 

ÖSYM'nin düzeltme ile ilgili açıklaması ise şöyle oldu:

 

2010-ÖSYS Yerleştirme: Kılavuz Düzeltmesi

(19.07.2010)

 

17 Temmuz 2010 tarihinde ÖSYM’nin İnternet sitesine konulan, 19 Temmuz 2010 tarihinden itibaren de, kademeli olarak ÖSYS Başvuru Merkezlerinde satışa sunulan “2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda Tablo 4’de yer alan 49 yükseköğretim programının 9, 10, 11 ve 12 numaralı alanlarında yer alan “2009-ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları” bilgilerinde yanlışlık olduğu belirlenmiştir. Bu yükseköğretim programları, bilgileri düzeltilmiş olarak tablo halinde aşağıda sunulmuştur.

 

                                                                                          ÖSYM Başkanlığı

 

2010-ÖSYS Yerleştirme Kılavuzunda En Küçük Puanı ve Başarı Sırası Değişen Programlar

 

Konu ile ilgili haber detayları:

 

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’ın önceki gün 2010 ÖSYS kılavuzundaki 49 programda yanlışlık olduğunu itiraf ederek “Bu yanlış küçük bir unutkanlıktan kaynaklanıyor” demişti. Yarımağan’ın küçük bir unutkanlık diyerek ifade ettiği 49 programın hatalı taban puanları ÖSYM’nin sitesinde tekrar düzeltildi ve iki sayfalık ek olarak tercih kılavuzların arasına konulacak. Yeni düzenlemeye göre en büyük yanlışlık 339’dan 457’ye çıkarak 118 puanlık farkın oluştuğu İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde yapıldı. Puanı düzeltilen 49 program arasında 368’den 315’e gerileyen ve puanı düşen tek bölüm Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim ve Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü oldu. Eğitim uzmanları ise ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’ın hatayı düzelttiklerini açıklamasına rağmen tercihleriyle hayatlarına yön verecek üniversite adaylarını uyarıyor: “ÖSYM’nin kılavuzunu dikkate almayın. Tercihlerinizi çok geniş aralıklarda yapın.”

‘Öğrenciler geniş aralıklı tercih yapsın’

Sadık Gültekin (Eğitim Uzmanı): ÖSYM’nin kılavuzunun son hali hal değil. İki sayfada 49 programı düzeltmekle bu hata telafi edilmez. Kılavuzun düzeltilen haliyle bile öğrencilerin hareket etmemesini öneriyorum. Örneğin İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin kılavuzdaki başarı sırası 92.300 yazıyor. Eczacılık Fakültesi değil İnönü Üniversitesi’nde başka bir üniversitede bile bu sırada olamaz. Bunun gibi yapılmış bir hayli yanlış var. Dolayısıyla öğrenciler bu kılavuzu üniversiteler, onların yeni açılan bölümlerinin kodları ve kontejanlara bakmak için kullansınlar. Bu yüzden adayların tercih yaparken dar değil, geniş aralıkta düşünmelerinde yarar var. Öğrencinin puanı 450 ise 50 puan üzerine kadar çıksın. Pişman olmamak koşuluyla aldığı puanın 40 puan altına da inebilir. Bu şekilde öğrenci kendisini bir derece garantiye almış olur. Kılavuzun hata payını en aza indirmek için 90 puanlık bir bütünü kapsayacak şekilde tercih yapılmalı.”

‘2009’un tercih kılavunuza bakın’

Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü): LYS’ye girip tercihe hak kazanan öğrenciler ÖSYM’nin tercih kılavuzunu dikkate almamalılar. Çünkü ÖSYM bu kılavuzda bir simülasyon yaptı ve çok iyimser bir kılavuz hazırladı. Buna göre tercih yapacak olanlar yerleştirme sonuçları açıklandığında hayal kırıklığı yaşayabilirler. Kılavuza göre diş hekimliği ve eczacılık fakültelerine çok rahat girilebilecek gibi görünüyor. Öğrenciyi yanıltıcı yönü var. ÖSYM’nin düzelttiği 49 programın dışında da sorunlu programlar var. Zaten bu sebeple adaylara 2010 yılının kılavuzunu kullanmayın diyoruz. Çünkü yanlış bir dönüştürme yapıldı. Yani adaylar bu klavuza takılmasınlar. Sadece kontenjanlara, bölümlere baksınlar. Dolayısıyla 2009’daki adaylar hangi başarı sıralarıyla bölümlerine yerleştiyse, bu yıl ki adayların da 2009’un başarılı sıralarını kullanmaları daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde tercihlerde biraz daha garantili yöntem oluşuyor.”

 

Haber Metni: Vatan Gazetesi , ÖSYM, ygslys.blogcu.com

 

Diğer ilgili haberler:

LYS Sonuçları

ÖSYM Tercih Kılavuzu Tablo 3A'da Puanlar Yok, Yazmıyor ?


comments powered by Disqus

ygs lysYGS LYS

Sınavlarla İlgili Sohbet ve Soru/Cevap Forumu

Bilmediklerinizi sorun, bildiklerinizi paylaşın, fikir alın/verin. Burası sizin yeriniz!

sohbet-sorucevap forum

Sitemize Üye Olun

Son gelişmelerden anında haberiniz olsun !

Facebook sayfamıza üye olun

Mail adresinizi yazıp üye olun,
gelişmeler mailinize gelsin:


ygslys.blogcu.com facebookta
YGS'ye (12 Mart) Kalan Süre:
YGS LYS